مواد مخدر تریاک

صنعت مواد مخدر طبق آمار بخش‌های اقتصادی سازمان ملل در جهان، گردش مالی ۱۶۰۰ میلیارد دلاری ناشی از فراورده های مخدر،صنعتی و سنتی، محرک و روان گردان‌ها دارد. حدود یک سوم از این گردش مالی، سود خالص بین 550 تا 700 میلیارد دلار است است که بین کارتل‌های اقتصادی وپخش کنندگان مواد مخدر دست به دست می‌چرخد چند اقتصاد برتر جهان به ترتیب نفت،اسلحه،مواد مخدر، دارو، مواد غذایی که جزء پنج اقتصاد پر سود جهان می باشد.

افغانستان در بخش مخدرهای سنتی مانند تریاک، هروئین و فراورده های آن، بزرگترین تولید کننده در جهان که حدود 85 درصد معادل 70 میلیون دلار و سه کشور در آسیای جنوب شرقی تایلند، میانمار و لائوس که 15 درصد سهم بازار را فراهم می کند، موادمخدری مانند کوکائین، ماریجوانا درکشورهای کلمبیا ،مکزیک،. که بزرگترین بازار استفاده در آمریکای شمالی است، که 105 میلیارد دلار سود دارد

مواد مخدر و زیان ان به کشور سالانه 50 هزار میلیارد تومان معادل 13 میلیارد دلار است که به جیب قاچاق چیان و پخش کنندگان می‌رود این اقتصاد حتی برای درمانگران، کلینیک‌های خصوصی، استفاده کنندگان، خرده‌پاهاو قاچاقچیان تا سطح بالا به نسبت کارکرد نیز گیرا و جذابیت دارد در جهان سالیانه بالغ بر 80 میلیارد دلارمعادل 10 درصد درامد کل این صنعت هزینه مبارزه با قاچاق می باشد.

این پول سیاه که با ساز و کار های ویژه ای پاک و پولشویی می شود،و در شریانهای اقتصادی و سیاسی وپیوند بین کشورها و افراد رخنه میکند. ورود این پول به بخشی از بدنه اقتصاد هر کشور،و یا نواحی که در کنار تروریست هستند را دچار اشفتگی و چالش اقتصادی و سیاسی می کند.

موافقان آزاد سازی و پخش دولتی باور دارند که نتیجه دادگاه و دادسرا مبارزه با آن ، میلیون‌ها نفر به زندان رفتند، خانواده‌ها متلاشی شدند، هزینه‌های جامعه بالا رفته60 درصد استفاده مواد مخدر در ایران تریاک می باشد در حالیکه پخش و استفاده تریاک رقیق شده و بدون سرب و افزودنی های زیان اور توسط دولت میتواند معتادان کم کم به سمت ترک و جذب بازار کار شوند. و راه ارتباطی با قاچاقچیان کوتاه و به سمت دولت و درمان پیش بروند .دولت هم به سبب عدم مدیریت و مقررات دست وپا گیر نتوانسته تا بحال از مالیات و پخش و فروش این تجارت بسیار گسترده بهره مندشود تا با فراهم سازی منابع مالی اقدامی جهت درمان و روانشاسی و اسیب های اجتماعی و تباهی کانون خانواده، کاهش بزه ادم ربایی گروگان گیری،کشتار تجاوز و ..... پولشویی، و هزینه های که در مسیر انتقال مواد مخدر،و پلیس و غیره ......را کاهش دهد.

نمک شکر و چربی ها 10 برابر حدود 200 هزار نفر مرگ و میرانسانی بیشتر از مواد مخدر در جهان در بر دارد در حالیکه سوء استفاده از مواد مخدر حدود 20 هزار نفرمرگ و میر و کشته بر جا ی دارد در ایران مواد مخدر صنعتی در سال 2200 نفر را به کام مرگ می کشاند و نیروی کاری،و سرمایه کلان را از گردونه اقتصاد بیرون میکند.

به گونه‌ای که 20 درصد کشتار‌ها، 55 درصد جدایی در زندگی، 65 درصد همسرآزاری‌ها و 60 درصد جمعیت کیفری زندان‌های کشور به افراد مرتبط جدای از ارقام ذکر شده به موادمخدر تعلق دارد .مخالفین آزادسازی مواد مخدر نیز در مقابل معتقدند که این کار سبب گسترش و نشت مواد مخدر به بازار ازاد ، مثل شربت و قرص امفتامین وپیامد قانون در بر خواهد داشت زشتی و پلیدی ان در جامعه از بین میرود. و معتاد شدن عدهٔ بی‌شماری از افراد جامعه می‌شود.

 

مجمع تشخیص مصلحت نظام برای نخستین بار به طور رسمی در بند 57 سیاست‌های کلی برنامه ششم توسعه مسئله مدیریت مصرف را به دستگاه کشور ابلاغ کرد و برای آنها زمان تعیین کرد که طی یک برنامه پنج ساله باید 25 درصد کاهش مصرف در کشور داشته باشیم.

مواد مخدر تریاک 

*فایل شنیداری  نشست اقتصادی دکتر طالع ، استاد حامد خاکی*

مشاوره تغییر کاربری اراضی زراعی , مشاوره اخذ موافقت محیط زیست.