پروانه بهره برداری

پروانه بهره برداری به جوازی گفته میشود که تمامی بخش های صنایع و معادن اقدامات مورد نیاز را که عبارند از تامین زمین وتاسیسات و احداث ساختمان ،جهت نصب ماشین آلات خط تولید تامین نیروی انسانی و تولید آزمایشی را انجام داده اند اعم از اینکه جواز تاسیس داشته اند یا نداشته اند.بدین ترتیب ،قادر به اخذ پروانه بهره برداری خواهند بود.

 پروانه بهره برداری

تبصره(1): توليد آزمايشي در واقع به معنی نصب و به راه انداختن ماشين آلات و تجهيزات مرتبط با توليد محصول، ونيز توليد محصول در يك دوره معلوم و مشخص به شکل انبوه مي باشد.

تشخيص اینکه توليد آزمايشي انجام شده یا نه ، بر عهده سازمان صنايع ومعادن استان مربوطه میباشد.

تبصره(2): رعايت کردن موضوع ممنوعيت اخذ و صدور پروانه بهره برداری در شعاع 120 كيلومتري تهران وشعاع 50 كيلومتري اصفهان الزامی است.

روش كار پروانه بهره برداری

1-پرسشنامه پروانه بهره برداري بایستی توسط متقاضي کامل شود و بعد از ارائه آن به سازمان صنايع و معادن استان ،مورد ارزیابی قرار گرفته و کامل بودن اطلاعات آن تایید شود .

2- ظرفيت سنجي جهت مشخص کردن بالاترین ظرفيت توليد بر اساس ماشين آلان منصوبه بمدت سه شيفت (280 روز كاري ،راندمان 80%)وبراي 5000 ساعت براي تمامی صنايع در کل سال احتساب ميگردد

پروانه بهره برداری به مجوزی گویند که در هر شاخه ای از کسب و کار به واحدهای صنفی متعلق است . نظام اعطای جواز به واحدهای صنفی موضوعی متداول در همه ی کشورهای جهان می باشد، لیکن فرق های زیادی در تعداد فرآیندها و زمان تادیه جواز ما بین تمامی کشورهای جهان وجود دارد. در کشور ما بمنظور اخذ مجوز ارگانهای گوناگونی وجود دارند که میتوان از نهاد ریاست جمهوری، وزارت بهداشت، اتحادیه ها و اصناف مختلف و... نام برد.

در کشورهایی از جمله آمریکا و استرالیا که بالاترین امتیاز را در این زمینه دارا هستند، پروسه اخذ جواز در مدت زمان بسیار کوتاهی (1 تا 2 روز) انجام میشود، در صورتی که در کشور ما پروسه اخذ مجوز به زمان طولانی نیاز دارد و مختصرا دارای 4 مرحله ی ذیل می باشد:

مراحل اخذ پروانه

 1. ارائه نمودن گواهی مبنی بر عدم سوء سابقه و عدم اعتیاد
 2. اخذ جواز از شهرداری (عوارض سالانه)
 3. اخذ جواز از سوی وزارت دارایی ( همان مالیات کسب)
 4. تایید نمودن صلاحیت شخصی و مکانی از سوی اداره نظارت بر اماکن عمومی.


بعد از کسب جواز از بخشهای صنفی علاوه بر شروع کسب و کار از امتیازاتی برخوردار میگردند که در ذیل برخی از آنها را برای شما نام میبریم:

امتیازات پروانه بهره برداری

 1.  از شرایط لازم برای ثبت (برند) در هر واحد صنفی ارائه جواز مرتبط با فعالیت آن می باشد.
 2. جهت اخذ وام مضاربه و وام خرید ماشین آلات یا تجهیزات اولیه متقاضیان بایستی پروانه بهره برداری را به بانک ها و موسسات مالی ابراز کنند.
 3. اشخاص حقیقی یا حقوقی در صورت کسب جواز از وزارت ارشاد بمنظور فعالیت های فرهنگی و هنری، انتشاراتی و مطبوعاتی از پرداخت مالیات معاف هستند
 4. بخشهایی که دارای جواز پروانه صنعتی که در بدلیل قادر نبودن بازپرداخت اقساط بانکی مرتکب جرایم بانکی می‌شوند، امکان بهره‌ مندی از بخشودگی جرایم بانکی دولتی و نیز پرداخت بدهی خود رابرای مدت یکسال را دارند. همچنین واحدهای بحرانی که دارای بدهی ‌‌های بانکی، بدهی به نهادهای دولتی و حقوق پرسنلی می‌ باشند نیز قادرند تا ضمن رفع صدور اجرائیه از استمهال دیون و گرفتن وام سرمایه برخوردار شوند.
 5. -بخشهای دارای پروانه بهره برداری که محصولات تولیدی آنها شامل استاندارد اجباری می ‌باشند، امتیاز دریافت نشان استاندارد را دارا خواهند بود
 6. دارندگان پروانه های بهره برداری صنعتی قادرند تا در نمایشگاه های داخلی و خارجی بمنظور معرفی کالا و محصولات خود شرکت نمایند.
 7. دارندگان پروانه بهره برداری قادرند تا از تمامی مزایا و تشویقی هایی که وزارت صنعت ، معدن و تجارت برای بخشهای تولیدی فعال معین کرده که شامل تسهیلات وام سرمایه در گردش ، خرید سوخت ، ورود ماشین الات و مواد اولیه ، گرفتن پروانه ساخت بهداشت ، اخذ پروانه کاربرد علامت استاندارد و... هستند بهره مند شوند.

مدت زمان اعتبار پروانه بهره برداری از تاریخ صدور تا زمانی که بخش تولیدی فعالیت داشته و قادر به تادیه فرم بیمه و قبوض میباشد و نسبت به ثبت آمار تولید در سایت آمار صنعت اقدام مینماید دائمی هستند. مراحل صدور پروانه بهره برداری عبارتند از:

1-درخواست متقاضي جواز بهره برداری و کامل نمودن مدارك لازم

استعلام گرفتن از سازمانهای ذيربط

2-کامل نمودن پرسشنامه جواز پروانه بهره برداري از سوی خود متقاضي

3- بازدید و بررسی از سوی كارشناس و مشخص نمودن حداکثر ظرفيت و تعيين مندرجات پرسشنامه تكميل شده از سوی متقاضي

4-تادیه هزينه تمبر پروانه بهره برداري

5-صادر کردن جواز پروانه بهره برداري

تبصره: تاريخ اعتبار پروانه بهره برداري عبارت است از تاريخ صدور این جواز

مدارك لازم برای درخواست صدور پروانه بهره برداری

1-فرم پرسشنامه پروانه بهره برداري

2-تصوير شناسنامه برای متقاضيان حقيقي

3-عکس تمامی مدارك شركت برای اشخاص حقوقي

4-اسناد و مدارک مالكيت زمين محل استقرار يا اجاره نامه و اقرار نامه رسمي براي مکانهای اجاره ای

5-رضایت استانداري برای واحد هاي مستقر در شهرك هاي صنعتي حسين آباد – محمود آباد و دولت آباد مبني بر رعايت محدوده صنعتي مجاز

6-رضایت و پذیرش از سوی ادارات كل محيط زيست بهداشت و كار و امور اجتماعي برای تمامی بخشها

7- قبول کردن استانداری برای کلیه بخشهای مشمول استاندارد اجباري

8-رضایت معاونت غذا و داروي دانشگاه علوم پزشكي برای بخشهای مواد غذائي ، داروئي و بهداشتي

 

مشاوره تغییر کاربری اراضی زراعی , مشاوره اخذ موافقت محیط زیست.