مقالات

بیت کوین و تاثیر آن بر مصرف برق ایران

بیت‌کوین چیست؟

اسکناس یا سکه بیت‌کوین موجود نمی باشد و بیت‌کوین تنها یک شیوه پرداخت دیجیتال می باشد که بر اساس رمزنگاری و با شبکه‌ای از کامپیوترها امکان پذیر می باشد.
در واقع بیت‌کوین دارای یک صاحب ، بانک مرکزی یا مرکز دیگری مثل کامپیوتر و سِرور اصلی نمی باشد و نقل و انتقال‌ها با تایید در تمام شبکه صورت می گیرد.
هر یک از بیت‌کوین ها دارای زنجیره‌ای دیجیتال از سوابق تراکنش می باشند(blockchain) که به شکل پراکنده بر روی شبکه، ذخیره‌ و به روزرسانی می گردد. نقل و انتقال های بیت‌کوین می‌تواند به صورت ناشناخته صورت گیرد.

ماینر چیست؟

کامپیوترهایی می باشد که در شبکه بیت‌کوین قرار دارند و تراکنش‌ها را ذخیره و تایید می نمایند و می‌توانند در مقابل آن با انجام مسائل ریاضی مخصوص ، بیت‌کوین‌های تازه بیرون آورند.

با افزایش ارزش بیت‌کوین در حال حاضر پردازشگرهای خاصی به منظور خارج کردن بیت کوین طراحی و ایجاد گردیده اند که به آنها ماینر (معدنکار) گفته می شود. به دلیل مراحل سختی که مسائل ریاضی در ارتباط با بیت‌کوین وجود دارد ، بعضی اوقات تعدادی ماینر به صورت همزمان باهم فعالیت می کنند تا شانس خود به منظور بدست آوردن بیت‌کوین تازه افزایش یابد. همچنین این ماینرها مصرف انرژی حدودا زیادی دارند.

نخست رقابت تنها میان کامپیوترهای لپ تاپ بود ولی به دلیل ایجاد قوانینی در شبکه که طبق آن هر چقدر تعداد رایانه‌های موجود در شبکه افزایش یابد، الگوریتم به شکل خودکار تنظیم می گردد تا پیچیده تر شود و هر فردی تمایل به رقابت داشته باشد باید از کامپیوترهای قوی‌تر و برق بیشتری استفاده نماید.

در حال حاضر تقریبا ۱۲.۵ بیت کوین در هر ۱۰ دقیقه یا بیشتر استخراج می گردد رقم آن حدودا ۱۲۰هزار دلار (۵۵۰ میلیون تومان) می باشد (در اسفند ماه ۱۳۹۶). به صورتی که افراد تمایل زیادی به سرمایه گذاری‌های زیاد در این بخش دارند و همین موضوع سبب گردیده که رقابت دشوارتر گردد.

استخراج بیت کوین به این دلیل دشوار می باشد که هیچ فردی توانایی چیره شدن بر سیستم حسابداری آن را ندارد و نمی تواند به سوابق توجهی نکند.

نحوه ماینر در ایران

در ایران بیت کوین سبب گردیده که افراد در مساجد و یا کارخانه ها و سایر مکان هایی که دارای برق صنعتی تعرفه دار می باشند اقدام به استخراج بیت کوین نمایند.

در یزد تعدادی از افراد در پوشش دو کارخانه تعطيل شده و به وسیله برق صنعتی تعرفه‌دار در کل شبانه روز، ارز ديجيتال تولید می کردند. همچنین در دو مزرعه استخراج دیجیتال ارز ، هزار دستگاه استخراج (ماینر) که دارای برق تعرفه صنعتی بوده فعالیت می کردند و در مجموع یک مگاوات برق استفاده نموده اند. این دستگاه‌ها سبب اتلاف انرژی برق شهری و صنعتی می شود و در برخی اوقات موجب کم شدن میزان انرژی در کارخانه‌های تولیدی می گردد.

همچنین گزارش شده که از برق مجانی مسجد به منظور استخراج بیت کوین استفاده می شود و به دلیل رشد روزافزون استفاده از این دستگاه و استخراج ارز دیجیتال ، دیده می شود که از برق مکانهایی که برق رایگان دارند استفاده شود که یکی از این مکان ها مساجد یا مدارس می باشد.

هزینه برق به منظور تولید بیت کوین در ایران

شرکت توانیر عنوان نموده که تا چند هفته دیگر قیمت ویژه برق به منظور تولید بیت‌کوین اعلام و مشخص می شود. این مورد می تواند بر اقتصاد برق ایران تاثیر گذار باشد. طبق این مورد با تعیین قیمت برق به منظور استخراج ارز دیجیتال و بررسی ظرفیت‌های شبکه، درخواست استخراج کنندگان ارز دیجیتال به صورت رسمی بررسی می گردد. تعداد زیادی از تحلیلگران اعتقاد دارند، ایران به بهشت ایجاد ارز دیجیتال مانند بیت‌کوین تبدیل گردیده به دلیل اینکه قیمت برق بسیار پایین می باشد و این مورد موجب گردیده تعداد بسیاری از افراد با خرید دستگاه‌های ماینر اقدام به استخراج بیت‌کوین نمایند.

ایجاد هر بیت کوین برابر با مصرف سالانه ۲۴ خانه در تهران برق استفاده می‌کند. یارانه هر کیلووات برق ۵۰۰۰ ریال می باشد به این معنی که ایجاد یک واحد بیت کوین تقریبا ۳۵۰ میلیون ریال بر اساس یارانه دولتی هزینه دارد یا تقریبا ۲۷۰۰ دلار.

بیت کوین در ایران به مبلغ ۱۱۷۷۰ دلار معامله گردید که ۳۸ درصد در این ماه و بالای ۲۰۰ درصد به طور سالانه با افزایش روبرو بوده است.طبق این ارقام استخراج هر واحد بیت کوین ۸۳۰۰ دلار یاهمان ۱۰۸ میلیون تومان در ایران ایجاد درامد می کند.

کارت بازرگانی چیست و نحوه اخذ آن؟

 

بر اساس قوانین گمرکی کشور، کارت بازرگانی مجوزی است که دارنده ی آن، اعم از شخص حقیقی و حقوقی، می تواند با داشتن آن، اقدام به تجارت در عرصه واردات و صادرات کالا کند.این تجارت از ثبت سفارش و ترخیص کالا تا واردات از مناطق آزاد،حق العمل کاری در گمرک و صادرات کالاهای مجاز را در بردارد.بر این اساس، ورود و صدور کالا برای کلیه تجار آزاد نیست و بازرگانانی می توانند مبادرت به ورود و صدور کالا کنند که دارای کارت بازرگانی باشند.

صدور کارت بازرگانی موکول به آنست که اصولاَ بازرگان موسسه ی خود را در دفتر ثبت تجارتی ثبت کرده و دارای دفاتر پلمپ شده ی تجارتی باشد و عضویت اتاق بازرگانی محل خود را نیز قبول کرده باشد.در مورد شرکت های تجارتی کارت بازرگانی به نام مدیر مسئول شرکت صادر می شود..

بازرگانانی که تقاضای صدور کارت بازرگانی می نمایند باید طبق فرم های چاپ شده از طرف اتاق بازرگانی اطلاعات مربوط به تجارت خود را به اتاق بازرگانی بدهند و از طرف دو نفر از اعضای اتاق بازرگانی معرفی شوند. صدور کارت بازرگانی برای بازرگانان و شرکت های خارجی منوط به معامله متقابله است،یعنی در صورتی به بازرگانان خارجی کارت بازرگانی داده می شود که کشور آن ها نیز به بازرگانان ایرانی اجازه فعالیت بازرگانی بدهد.

از کاربردهای کارت بازرگانی عبارتند از:

واردات از مناطق آزاد،صادرات کلیه کالاهای مجاز بازرگانی،صدور ویزای تجاری،صدور گواهی مبدا،عضویت در اتاق بازرگانی،ارتباط با تجار خارجی ،مبادله اطلاعات تجاری در سطح جهان،شرکت در نمایشگاه های ملی و بین المللی داخلی و خارجی ،مبادرت به امر صادرات و واردات کالا بصورت تجاری،مبادرت به حق العمل کاری در گمرک،ثبت سفارش و ترخیص کالا

"احتراماَ به عرض خوانندگان محترم رساند شما می توانید برای صدور و یا  تمدید کارت بازرگانی با در دست داشتن مدارکی که در ذیل گفته خواهد شد،به کارشناسان مجرب ما در ثبت شرکت فکر برتر مراجعه نمایید"
کارت بازرگانی به هر 2 صورت حقیقی و حقوقی قابل اخذ می باشد.

شرایط دریافت کارت بازرگانی:

الف)اشخاص حقیقی:

-داشتن حداقل 21 سال تمام
-داشتن سه سال سابقه فعالیت تجاری یا تولیدی به تایید دو نفر از دارندگان کارت بازرگانی یا ارائه مدارک دانشگاهی یا داشتن مجوز تولید از یکی از وزارتخانه های تولیدی
-داشتن محل کسب متناسب با رشته فعالیت اعم از ملکی یا استیجاری
-داشتن برگ پایان خدمت نظام وظیفه یا برگ معافیت برای آقایان
-داشتن حساب جاری در یکی از شعب بانک های داخلی
-نداشتن رابطه استخدامی با دستگاه ها و سازمان های دولتی
-نداشتن محکومیت موثر کیفری
-عدم ورشکستگی به تقصیر و تقلب
*اشخاص حقیقی غیر ایرانی:
-داشتن کلیه شرایط مقرر فوق الذکر به استثنای برگ پایان خدمت نظام وظیفه
-داشتن پروانه کار و اقامت معتبر
-عمل متقابل کشور متبوع آن ها در مورد ایرانیان مقیم آن کشور

ب)اشخاص حقوقی:

-مدیران شرکت های تعاونی و شرکت های دولتی و شرکت های موضوع قانون حفاظت صنایع مشمول محدودیت نداشتن رابطه استخدامی با دستگاه ها و سازمان های دولتی نمی باشند.
-مدیران عامل و رئیسان هیئت مدیره شرکت ها باید دارای پروانه کار و اقامت معتبر بوده و سابقه ی محکومیت موثر کیفری نداشته باشد.
-مدیران شرکت های دولتی و شرکت های متعلق به نهادهای انقلابی و شرکت های قانون حفاظت صنایع که حکم مدیریت آنان توسط سازمان های دولتی صادر شده باشد از ارائه گواهی نداشتن محکومیت کیفری معافند.
شرکت ها نیز باید دارای شرایط ذیل باشند:
عدم ورشکستگی به تقصیر،داشتن محل کسب مناسب با رشته فعالیت(ملکی یا استیجاری)،داشتن دفاتر قانونی و ارائه اظهارنامه ثبتی

مدارک مورد نیاز صدور کارت بازرگانی برای اشخاص حقیقی:

-اصل مفاصاحساب مالیاتی موضوع 186 ماده ی قانون مالیات های مستقیم مبنی بر بلا مانع بودن صدور کارت بازرگانی.
-دو صفحه فرم کارت بازرگانی و عضویت چاپ شده(تکمیلی از وب سایت به همراه مهر و امضاء متقاضی و گواهی امضاء توسط دفتر اسناد رسمی)

-سه قطعه عکس شش در چهار،جدید،تمام رخ ،ساده
-اصل گواهی عدم سوء پیشینه که از زمان صدور آن 6 ماه بیشتر نگذشته باشد.
-یک برگ اصل اظهارنامه ثبت نام در دفاتر بازرگانی که به گواهی اداره ثبت شرکت ها رسیده باشد(با امضای متقاضی کارت بازرگانی و اصل گواهی پلمپ دفاتر،از اداره ثبت شرکت ها)
-اصل کارت ملی جهت برابر با اصل نمودن و یک سری کپی کامل از پشت و روی آن
-ارائه اصل و کپی مدرک تحصیلی معتبر(حداقل دیپلم)

تبصره:دارندگان پروانه ی بهره برداری صنعتی،کشاورزی،معدنی،خدمات فنی مهندسی و خدمات فناوری،
اطلاعات و ارتباطات(ICT) از مراجع ذیربط مشروط به انقضای دو سال از تاریخ صدور پروانه،از ارائه ی مدرک فوق معاف می باشند.
-اصل کارت پایان خدمت یا معافیت دائم برای آقایان جهت برابر با اصل شدن و یک سری کپی از پشت و روی آن
* متولدین سال های 1337 و قبل از آن با مدارک فوق دیپلم و کمتر از آن با ارائه ی کپی مدرک تحصیلی نیاز به کارت پایان خدمت ندارند.
* متولدین سال های 1334 و قبل از آن با ارائه کپی مدرک لیسانس نیاز به کارت پایان خدمت ندارند.
* متولدین سال های 1328 و قبل از آن با ارائه ی کپی مدرک دکترا نیاز به کارت پایان خدمت ندارند.
-داشتن حداقل سن 23 سال تمام.
-اصل گواهی بانک مبنی بر تایید حساب جاری و حسن اعتبار بانکی به نام متقاضی فقط روی فرم الف قابل قبول است(با مهر امضای رئیس شعبه)ضمناَ حساب های جاری شتاب مربوط به شهرستان ها در صورتیکه روی فرم (الف)تایید شده باشد قابل قبول است.
-ارائه ی دسته چک حساب جاری مربوطه در زمان تشکیل پرونده جهت روئت الزامی می باشد.

-ارائه یکی از مدارک ذیل:

الف-اصل و کپی سند مالکیت شش دانگ به نام متقاضی ،به آدرس دفتر کار(آدرس اظهارنامه)
ب-اصل و کپی اجاره نامه محضری معتبر به نام متقاضی،برای محل کار و به آدرس دفتر کار(آدرس اظهارنامه)
ج-اصل و کپی سند مالکیت به نام غیر و اصل و کپی اجاره نامه عادی به نام متقاضی،برای محل کار و به آدرس دفتر کار(آدرس اظهارنامه)با امضای دوشاهد ذیل آن
-ارائه ی اصل وکپی مدرک تولیدی معتبر از یکی از وازارتخانه های تولیدی برای واحدهای تولیدی الزامیست.(صنوف تولیدی دارای پروانه ی کسب مشمول این بند نمی گردند.)
-ارائه کد اقتصادی جدید(اصل و کپی)و یا ارائه تاییدیه ی پیش ثبت نام در سایت Tax.gov.irو تعهد مبنی بر ارائه کد اقتصادی جدید پس از صدور

مدارک مورد نیاز صدور کارت بازرگانی برای اشخاص حقوقی عبارتند از:

-اصل و فتوکپی کارت ملی
-کپی و اصل اساسنامه ی شرکت
-اصل مفاصاحساب مالیاتی موضوع ماده ی 186 قانون مالیات های مستقیم؛ مبنی بر بلامانع بودن صدور کارت بازرگانی
-اصل اظهارنامه ی ثبت نام در دفاتر بازرگانی و اصل گواهی پلمپ دفاتر از اداره ثبت شرکت ها(با امضای مدیر عامل یا رئیس هیات مدیره)
-ارائه کپی و اصل اظهارنامه ی ثبت شرکت های سهامی خاص یا عام که ممهور به مهر اداره ی ثبت شرکت ها باشد.(شرکت های سهامی عام و خاص)
-ارائه کپی و اصل تقاضانامه ی ثبت شرکت های داخلی و شرکت های رسمی که ممهور به مهر اداره ی ثبت شرکت ها باشد.(شرکت های با مسئولیت محدود)
-کپی و اصل روزنامه ی رسمی در مورد تاسیس و کلیه ی تغییرات شرکت که در موضوع شرکت صادرات و واردات قید شده باشد.
-اصل و فتوکپی کارت پایان خدمت
-اصل و فتوکپی مدرک تحصیلی
-اصل و فتوکپی سند مالکیت ششدانگ (در صورت اجاره بودن محل،اجاره نامه ی کد دار می بایست بنام شرکت و در سربرگ شورای اصناف و پرینت کد رهگیری و منطبق با بند 1-1-4 دستورالعمل صدور و تمدید کارت بازرگانی متناسب با رشته ی فعالیت و کسب و کار تجاری باشد)
-اصل گواهی عدم سوءپیشینه که از زمان صدور آن 6 ماه نگذشته باشد.
-کد اقتصادی
-گواهی گمرک اعمال ماده ی 7 عدم مبادرت به قاچاق
-خرید تمبر به مبلغ 100.000 ریال بحساب دارائی واحد قبض که فرم توسط اتاق ارائه می شود.
-شناسه ملی شرکت(شش قطعه عکس 4 در 6 و فتوکپی از تمام صفحات شناسنامه)
-تایید فرم (الف )مربوط به حساب جاری متقاضی
-تایید فرم (د) مربوط به تایید امضاء متقاضی توسط  دفترخانه
-اصل وکالتنامه ی رسمی در صورت داشتن وکیل
در صورتی که بعد از صدور کارت بازرگانی مشخص شود که دارنده کارت فاقد یک یا چند شرط از شرایط دریافت کارت است و یا بعد از صدور فاقد شرط یا  شرایط مذکور شده است،وزارت بازرگانی می تواند نسبت به ابطال کارت اقدام نموده و موضوع را به اطلاع اتاق بازرگانی و صنایع ایران یا اتاق تعاون حسب مورد می رساند.همچنین ،اشخاص اعم از حقیقی یا حقوقی در صورت انصراف از داشتن کارت بازرگانی می توانند با ارائه مدارک به اتاق های بازرگانی و تعاون اداره کل مقررات صادرات و واردات یا سازمان های بازرگانی استان ها تقاضای ابطال کارت کنند.
قابل ذکر است بر اساس مقرراتی که در حال حاضر در دست اجراست،اعتبار کارت بازرگانی از تاریخ صدور یک سال است.تمدید کارت بازرگانی با ارائه ی مدارک لازم برای مدت مذکور انجام می گیرد و در سری بعد نیز به همین ترتیب ادامه دارد.

مدارک مورد نیاز جهت تشکیل پرونده تمدید کارت بازرگانی اشخاص حقیقی:

-دو صفحه فرم کارت بازرگانی(پرینت از سامانه کارت هوشمند بازرگانی "فرم د")
-در صورت پر شدن صفحات کارت بازرگانی ارائه دو قطعه عکس  شش در چهار الزامی است.
-ارائه اصل کارت بازرگانی
-یک قطعه عکس شش در چهار یا سه در چهار مدیر عامل(جدید،تمام رخ،ساده،رنگی با زمینه سفید،بدون خط خوردگی و سالم)
-اصل مفاصا حساب بیمه نامه تامین اجتماعی(پرینت از سامانه کارت هوشمند بازرگانی)برای واحدهای تولیدی و صادر کنندگان پوست و روده
الف-اصل و کپی سند مالکیت شش دانگ به نام متقاضی،به آدرس دفتر کار(آدرس اظهارنامه)
ب-اصل و کپی اجاره نامه محضری معتبر به نام متقاضی،برای محل کار و به آدرس دفتر کار(آدرس اظهارنامه)
ج-اصل و کپی سند مالکیت به نام غیر و اصل و کپی اجاره نامه عادی به نام متقاضی،با کد رهگیری برای محل کار و به آدرس دفتر کار(آدرس اظهارنامه) با امضای دو شاهد ذیل آن
-گواهی ماده 186 قانون مالیات های مستقیم مبنی بر بلامانع بودن و تمدید کارت بازرگانی در سال جاری-به آدرس مندرج کارت بازرگانی-به همراه کلیه برگ های قطعی و تشخیص مالیات از سال 79 به بعد.
-اظهارنامه عملکرد سال های 90 و 91 و 92 و 93 به همراه 4 دوره اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده سال های 90،91،92،93 و 94 و اظهارنامه مالیات بر  ارزش افزوده دوره اول سال 95
-در صورت استیجاری بودن دفتر کار،ارائه اجاره نامه محضری و یا اجاره نامه تمدید شده به همراه کد رهگیری الزامی است.
-در صورت تغییر محل علاوه بر ارائه یک برگ اظهارنامه تغییر آدرس از اداره ثبت شرکت ها،ارائه یکی از مدارک مالکیت ذیل الزامیست.
-ارائه مدرک تولیدی معتبر از یکی از وزارتخانه های تولیدی برای واحدهای تولیدی الزامیست(صنوف تولیدی دارای پروانه کسب مشمول این بند نمی شوند)
-فیش حق تمبر که از دارایی گرفته می شود.
مدارک مورد نیاز جهت تشکیل پرونده تمدید کارت بازرگانی اشخاص حقوقی:
-ارائه اصل کارت بازرگانی
-دو صفحه فرم کارت بازرگانی(پرینت از سامانه هوشمند بازرگانی فرم د)به همراه امضاء مدیر عامل و مهر شرکت،ضمناَ در صورت تغییر مدیر عامل این فرم توسط دفتر اسناد رسمی گواهی امضا شود)
-اصل مفاصا حساب مالیاتی آخرین سال عملکرد(پرینت از سامانه کارت هوشمند بازرگانی)مبنی بر بلامانع بودن تمدید کارت بازرگانی در سال جاری(به آدرس دفتر مرکزی شرکت)به همراه کلیه برگ های قطعی و تشخیص مالیات از سال 79 به بعد.
-در صورت پر شدن صفحات کارت بازرگانی یا تغییر مدیر عامل دو قطعه عکس شش در چهار(جدید،تمام رخ،ساده)
-گواهی ماده 186 قانون مالیات های مستقیم مبنی بر بلامانع بودن تمدید کارت بازرگانی درسال جاری(به آدرس مندرج کارت بازرگانی)به همراه کلیه برگ های قطعی و تشخیص مالیات از سال 79 به بعد
-اظهارنامه عملکرد سال های 90،91،92،93 به همراه چهاردوره اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده سال های 90،91،92 و. 93 و 94 و اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده دوره اول سال 95،در صورت عدم مشمولیت قانون مالیات بر ارزش افزوده ،نامه عدم مشمولیت از حوزه مالیاتی مربوطه اخذ گردد.
-در صورت استیجاری بودن دفتر مرکزی شرکت ارائه اجاره نامه محضری و یا اجاره نامه تمدید شده به همراه کد رهگیری الزامیست.
-یک برگ کپی روزنامه رسمی در مورد تغییرات شرکت(در صورت هر گونه تغییرات)

-در صورت تغییر مدیر عامل:

الف.اصل کارت ملی و شناسنامه مدیر عامل جهت برابر با اصل نمودن و یک سری کپی کامل از پشت و روی آن
ب.اصل گواهی عدم سوءپیشینه مدیر عامل جدید(پرینت از سامانه کارت هوشمند بازرگانی)که از زمان صدور آن 6 ماه بیشتر نگذشته باشد.
ج.اصل کارت پایان خدمت یا معافیت دائم برای آقایان جهت برابر اصل شدن و یک سری کپی از پشت و روی آن
متولدین سال های 1341 و قبل از آن با ارائه کپی مدرک لیسانس نیاز به کارت پایان خدمت ندارند.
د.ارائه اصل و کپی مدرک تحصیلی معتبر(حداقل دیپلم)
ه.داشتن حداقل سن 23 سال تمام

- در صورت تغییر آدرس ارائه یکی از مدارک ذیل الزامی است:

الف-اصل و کپی سند مالکیت شش دانگ به نام شرکت؛به آدرس مرکزی با کاربرد اداری یا تجاری
ب-اصل و کپی اجاره نامه محضری معتبر به نام شرکت،برای محل کار و به آدرس دفتر مرکزی با کاربرد اداری یا تجاری(در صورتیکه سند ملک مسکونی و دارای کاربری اداری است باید در اجاره نامه محضری موضوع "ملک مورد نظر جهت شرکت و یا فعالیت اداری شرکت در اختیار مستاجر قرار داده شده است"قید گردد)
ج-اصل و کپی سند مالکیت به نام غیر و اصل و کپی اجازه نامه عادی به نام شرکت،با کد رهگیری برای محل کار و به آدرس دفتر مرکزی با کاربری اداری یا تجاری با امضای دو شاهد ذیل آن
- اشخاص غیر ایرانی متقاضی کارت بازرگانی علاوه بر ارائه مدارک فوق به استثنای بند 8(الف-ب-ج)ملزم به ارائه تایید صلاحیت مدیران خارجی از سفارتخانه  متبوعشان و ارائه کپی پروانه کار و اقامت به همراه اصل مدرک هستند.
-فیش حق تمبر که از دارایی گرفته می شود.
-یک قطعه عکس شش در چهار یا سه درچهار مدیر عامل(جدید،تمام رخ،ساده،رنگی با زمینه سفید،بدون خط خوردگی و سالم)

موارد معافیت از داشتن کارت بازرگانی:

-شرکت تعاونی مرزنشینان
-ملوانان ایرانی شاغل در شناورهایی که در بین سواحل ایران و سایر کشورها در تردد هستند.
-پیله وران
-کارگران ایرانی شاغل در خارج از کشور در صورت داشتن کارنامه شغلی از وزارت کار
-کالاهایی که صدور آن ها به تشخیص گمرک برای فروش نیست.
چند نکته:
*در مراحل پذیرش و دریافت کارت بازرگانی حضور مدیر عامل و یا نماینده ایشان به همراه معرفی نامه و لیست بیمه الزامی است.
*کارمندان تمام وقت دستگاه های دولتی نمی توانند کارت بازرگانی دریافت نمایند.
*هر شخص بیش از یک کارت بازرگانی اعم از حقوقی و یا حقیقی نمی تواند داشته باشد.
*برای هر واحد ملکی فقط یک کارت بازرگانی صادر می شود.
*کلیه مدارک در محل اتاق برابر اصل می شود.
"ثبت شرکت فکر برتر؛نامی که می شناسید و به آن اطمینان دارید"

اخذ جواز تاسیس از جهاد کشاورزی یا وزارت کشاورزی

  جواز تاسیس چیست؟

جواز تاسیس در واقع جوازی است كه پس از کسب شرایط مطلوب بر اساس دستورالعمل لازم به منظور سرمايه گذاري در بخش پروژه و فعاليت صنعتي به نام متقاضي از طرف وزارت جهاد کشاورزی صادر مي گردد و همچنین به دنبال آن به دارنده جواز تاسیس، مجوز داده میشود که طبق آن می تواند در حوزه طرح تصویب شده جهاد کشاورزی، اقدام به تولید محصولات صنايع تبديلي و تكميلي در بخش كشاورزي کند.

تذکر 1: همچنین مطلع باشید که جواز تاسیس و بهره برداری از یک بخش کشاورزی از طرف سازمان جهاد کشاورزی در هر استان صدور می گردد.

تذکر ۲: جواز تأسیس از زمان تاریخ صدور به مدت یک سال دارای اعتبار است و بعد از گذشت این زمان بر اساس مقدار پیشرفت، اعتبار این مجوز قابل تمدید می باشد و در صورتی که دارنده جواز پس از یک سال تقاضایی برای جواز نکند و کاری به منظور تمدید این جواز انجام ندهد جواز تاسیس باطل شده و فاقد اعتبار است.

تذکر ۳: هر فرد اعم از حقیقی و حقوقی فقط یک مرتبه می تواند در سایت بهین یاب ثبت نام کند و username و password دریافت کند و این یعنی اینکه هر کد ملی و هر شناسه فقط یکبار می تواند در سایت ثبت شود.

مدارک مورد نیاز برای اخذ جواز تأسیس از طرف وزارت جهاد کشاورزی:

مدارک موردنیاز برای متقاضی :

فرد حقیقی: کپی شناسنامه – کپی کارت ملی پشت و رو – کپی کارت پایان خدمت – شماره های تلفن ثابت و موبایل و آدرس + کد پستی متقاضی – گزارش کوتاه از سوابق کاری متقاضی + تهيه طرح توجيهي فني ، اقتصادي ممهور به مهر شركت مشاور ذيصلاح

شخصیت حقوقی: کپی آگهی تأسیس و آخرین تغییرات + کپی مدارک مدیر عامل مطابق فوق و مشخصات کامل سهامداران و هیئت مدیره – شماره های تلفن ثابت و موبایل مدیریت شرکت و آدرس + کد پستی متقاضی – گزارشی مختصر از سابقه شغلی متقاضی + تهيه طرح توجيهي فني ، اقتصادي همراه با مهر شرکت مشاور ذیصلاح

جواز تاسیس جهاد کشاورزی در حقیقت جوازی است که به اشخاص اعم از حقیقی و حقوقی برای سرمایه گذاری کردن داخلی و یا خارجی و همچنین فعالیت در بخش های مختلف کشاورزی ... اعطا می شود . بر اساس ماده 8 قانون تشكيل وزارت جهاد كشاورزي مصوب 1379 و نیز تصويب نامه 39107 ـ 29/7/1383 هيئت وزيران و الحاقيه 20551-18/4/84، جهاد كشاورزي می تواند نسبت به صدور جواز تاسيس و بهره برداري و همچنین به منظور توسعه طرحهاي صنايع تبديلي و تكميلي كشاورزي در اندازه كوچك اقدام کند.

مديريت صنايع كشاورزي بر اساس مصوبات اعلام شده به صورت کلی در حوزه تبديل و فرآوري محصولات كشاورزي که فسادپذیر هستند اقدام می نماید که شامل موارد زیر است:

 • توليد و عمل آوري و محافظت از فساد گوشت و محصولات گوشتي
 • عمل آوري و محافظت کردن از فاسد شدن آبزيان و محصولات بدست آمده از آبزيان
 • عمل آوري و حفاظت کردن از فاسد شدن ميوه و سبزيجات
 • روغن كشي از دانه هاي روغني
 • فرآورده هاي لبني
 • ذرت خشک كني، پودر سبزيجات و ميوه جات، برنج كوبي و فرآوري برنج

جواز تاسیس که از سمت جهاد کشاورزی صادر می شود در دو مدل حقیقی و یا حقوقی(شرکتی) صدور می یابد که هر کدام از آنها دارای شرایط ویژه خود می باشند که باید از طرف وزارت مربوطه احراز شود. لازم به ذکر است که دریافت جواز تاسیس از طرف جهاد کشاورزی ضروری  و پیش نیاز دریافت پروانه بهره برداری از طرف جهاد کشاورزی است.

مراحل لازم به منظور کسب جواز تاسیس از طرف جهاد کشاورزی:

 • جواز تاسيس از طرف وزارت جهاد کشاورزی به منظور آغاز فعالیت اجرايي و همچنین نصب ماشين آلات صادر می گردد.
 • متقاضی جواز تاسیس باید شرایط موردنیاز را بر اساس قوانین و مقررات داشته باشد.
 • برگزیدن نام صنعت مورد نظر در قسمت جهاد کشاورزی که همان اسم محصولات صنایع تبدیلی تکمیلی است لازم و ضروری می باشد. 
 • توجه کردن به محدوديتهايی که در صادر کردن جواز تاسيس جهاد کشاورزی موجود می باشد.
 • ارائه مدارک لازم و اطلاعات خواسته شده برای دریافت جواز تاسيس جهاد کشاورزی
 • تکمیل فرم پرسشنامه جواز تاسيس وزارت جهاد کشاورزی
 • کامل کردن فرم مشخصات موسسان و شركا
 • دادن موارد نام برده شده در بالا به صورت يكجا به مديريت صنايع كشاورزي استان

تاریخ به روزرسانی:97/12/18

اخذ جواز تاسیس چقدر زمان می برد؟

 جواز تاسیس چیست ؟

به مجوزی که اشخاص حقوقی یا حقیقی به منظور شروع یک فعالیت تولیدی – اقتصادی اخذ می کنند جواز تاسیس گفته می شود. از طریق جواز تاسیس برای فردی که آن را دریافت کرده است، مجوزی صادر می شود که می تواند در یکی از شهرک های صنعتی که در جواز تاسیس تعیین شده است به تولید محصولی بپردازد که این مورد نیز در جواز تاسیس ذکر شده است. مرجع صادرکننده جواز طبق نوع فعالیت با یکدیگر فرق دارند و ثابت نمی باشد. به طور مثال اگر نوع فعالیت تولید محصولات کشاورزی باشد باید از وزارت جهاد کشاورزی اقدام به درخواست جواز تاسیس نماید و سپس از همانجا جواز را دریافت کند.

مراجع صادر کننده جواز تاسیس شامل کدام وزارتخانه یا سازمان ها می باشد؟

طبق نوع فعالیت اقتصادی شخص حقیقی یا حقوقی، مرجع صدور جواز تاسیس با یکدیگر متفاوت می باشد. به منظور کسب مجوز بیشتر فعالیت های صنعتی، مرجع صادر کننده وزارت صنعت معدن تجارت می باشد ولی سایر مراکز و وزارتخانه ها مانند سازمان میراث فرهنگی در حوزه گردشگری و صنایع دستی، وزارت کشور در بخش NGO ها و احزاب نیز از مراجع صادر کننده مجوز می باشند. همچنین وزارت جهاد کشاورزی در بخش تولیدات و صنایع کشاورزی و غذایی و وزارت کار و تعاون در حوزه کارآفرینی و مشاغل خانگی جواز تاسیس را طبق قوانین و ضوابط موجود صادر می نمایند.

زمان لازم برای اخذ جواز تاسیس چقدر است؟

به طور معمول مدت زمان موردنیاز برای اخذ جوار تاسیس بر اساس سازمان و مرجع صادر کننده با یکدیگر متفاوت می باشد. مدت زمان حدودی به منظور دریافت جواز تاسیس از طرف وزارت صنعت و معدن و تجارت بین ۱۴ روز الی ۱ ماه است. مدت تقریبی به منظور گرفتن مجوز از سمت وزارت جهاد کشاورزی بین ۲ ماه تا ۴ ماه برآورد می شود. همچنین به منظور اخذ جواز تاسیس از طرف سازمان میراث فرهنگی و گردشگری هم زمانی بین ۲ تا ۳ ماه برآورد می شود.

تاریخ به روزرسانی:98/01/17

مشاوره تغییر کاربری اراضی زراعی , مشاوره اخذ موافقت محیط زیست.