مجوز تاسیس

مجوز تاسیس به  گواهی گفته می شود  که به دارنده ی آن  اجازه  می دهد تا در یکی از شهرک های صنعتی در جواز تاسیس قید شود و با امکاناتی که از قبل  پیش بینی شده  کالاهایی که در آن گواهی ذکر شده را تولی کند.

برای  ثبت نام و علائم تجاری با هدف  تولید و یا بسته بندی متقاضیان باید دارای جواز تاسیس با مدارکی دال بر تولید یا بسته بندی باشد.

 

مدارک مورد نیاز :

کپی مدارک هویتی برای  اشخاص حقیقی و کپی مدارک شرکت و مدارک هویتی مدیر عامل برای  اشخاص حقوقی.

تعیین حوزه مالیاتی

تمام  شرکت ها و موسسات باید بعد از ثبت، نسبت به تعیین حوزه مالیاتی خود  نیز اقدام کنند. تعیین حوزه مالیاتی جهت اخذ کد اقتصادی ، اخذ کارت بازرگانی ، اخذ تسهیلات بانکی، شرکت در مناقصات و مزایدات ، افتتاح حساب بانکی، تشکیل پرونده بیمه کارکنان شرکت ایجاد می شود.

مدارک لازم جهت تعیین حوزه مالیاتی :

1- مدارک ثبتی شرکت ( اساسنامه و آگهی تاسیس و سایر مدارک ثبتی )

2- اجاره نامه مرکز اصلی (مستاجر شرکت )

3- قبض تلفن و برق مرکز اصلی شرکت

4- گواهی امضاء صاحبین حق امضاء

 

این مجوز یا گواهی درواقع یک  موافقتنامه  اصولی (اولیه) است که به متقاضی جواز تاسیس در زمینه های تولید ،بسته بندی، مونتاژ ، طراحی آسانسور ، فنی مهندسی و ... اجازه می دهد تا  نسبت به انجام فعالیت های مربوطه  در محدوده ای که خود سازمان در نظر گرفته فعالیت کنند.

جواز تاسیس در دونوع حقیقی و یاحقوقی(شرکتی) صادر می شود  که هر کدام شرایط خاص خود را دارند که باید از طرف سازمان مربوطه احراز شود. جواز تاسیس از طرفی بابت طرح های اولویت دار صادر می گردد و هم برای طرح های غیر اولویت دارمورد استفاده قرار می گیرد.

 با در نظر گرفتن نوع محصولات از وزارت صنعت و معدن و تجارت و یا جهاد کشاورزی و یا سایر ارگانهای ذیصلاح مجوز تاسیس اخذ می گردد. همینطور برای اخذ بعضی از کالاها مانند ابزارهای پزشکی (سرنگ ، نخ جراحی،لوازم آزمایشگاهی …. )،کارخانه های داروسازی،کارخانه های غذایی و ... باید  از وزارت بهداشت مجوز گرفته شود.

مدت زمان  اعتبار  جواز تاسیس  یکسال بعد از تاریخ صدور آن می باشد و بعد از  یکسال با توجه به میزان پیشرفت و نظر کارشناس قابل تمدید بوده و در صورت عدم اقدام از سوی متقاضی،  جواز خود به خود از اعتبار خارج می گردد و باطل می شود. جواز تاسیس را می توان به غیرهم انتقال داد اما  بهتر آن است که از ابتدا برای اخذ جواز تاسیس اقدام شود مگر در مواقعی خاص.

در زمان اخذ جواز تاسیس باید به این مساله  توجه داشت که در یک جواز تاسیس کالاهای مرتبط با هم باید ذکر شود  که کد آیسیک های ( ISIC ) هم راستا داشته باشند و فرآیند تولیدشان از لحاظ ماهیت و خط تولید نزدیک به هم باشد. به عنوان مثال لوازم آرایشی و لوازم برقی با هم در یک جواز نمی توانند بیایند چون که از یک گروه و کد آیسیک نیستند. چون هر کالا یک کد آیسیک دارد که باید با یکدیگر نزدیک باشند . جوازتاسیس پیش نیاز اخذ پروانه بهره برداری می باشد.

برای جواز فنی مهندسی  باید بعد  از اخذ جواز فنی مهندسی نسبت به اخذ پروانه مهندسی  نیز اقدام شود.بعد از اینکه جواز تاسیس صادر شد، یک نسخه از آنبه منظور اطلاع به دستگاهاي دولتي مربوطه  ، دفتر آمار و اطلاع رساني وزارت صنايع و معادن ، سازمان حفاظت محيط زيست ، وزارت كار و امور اجتماعي ، اداره كل نظارت بر امور داروئي و اداره كل نظارت بر مواد غذاييي ، آشاميدني ، آرايشي و بهداشتي وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشكي ، در مورد فعاليتهاي صنعتي مرتبط با صنايع غدايي ، بهداشتي و آرايشي ارسال خواهد شد.

متقاضی می تواند بعد از اخذ جواز تاسیس  نسبت به دریافت نامه زمین نسبت به اخذ زمین با متراژ ذکر شده در جواز تاسیس اقدام کند که درخواست زمین می تواند در شهرک های صنعتی مصوب سازمان صنعت و معدن و تجارت(سازمان صنایع) باشد.برخی زمین ها در برخی شهرک ها به صورت اقساط و شرایط ویژه نیز به فروش می رسد.برای خرید زمین  اخذ جواز تاسیس الزامی می باشد.

مزایای اخذ مجوز تاسیس

تخصیص زمین صنعتی در شهرک های صنعتی به نرخ مصوب دولتی با پرداخت تنها 30% نقد و 70% اقساط 36 ماهه (هر سه ماه یک قسط)

ثبت برند فارسی برای محصولات در اداره ثبت علائم تجاری

امکان شرکت در نمایشگاههای تجاری داخلی و خارجی

امکان دریافت وام و تسهیلات دولتی با سود تولیدی و تنفس یک الی دو سال و بازپرداخت بلند مدت

در دسترس بودن پیش طرح توجیهی (PFS) تایید شده توسط کارشناسان مرجع صادر کننده برای ارائه و جذب سرمایه گذاری

ضوابط صدور جواز تاسیس:

مراحل لازم جهت اخذ جواز تاسیس متقاضی 

1- مراجعه به اداره کل صنایع و معادن استان مربوطه و یا معاونت برنامه ریزی توسعه و نوسازی وزارت صنایع و معادن و ارائه درخواست صدور جواز تاسیس با ذکر نوع تولید ظرفیت و محل  احداث.

2- ارسال درخواست متقاضی به معاونت برنامه ریزی،توسعه و نوسازی توسط اداره کل 

3- بررسی درخواست توسط کارشناسان معاونت توسعه و نوسازی طی  یک هفته کاری

4- اظهار نظر حوزه معاونت ذکر شده به متقاضی درصورتی که با درخواست ارائه شده اعلام نظر موافق شود، متقاضی  موظف است در ظرف مدت 3 ماه طرح توجیه فنی و اقتصادی خود را  تهیه کند.

تبصره 1- فرمهای راهنما جهت راهنمایی و تهیه طرح در ادارات کل در دسترس متقاضی می باشند.

تیصره 2- برای پروژه های معدنی مانند پودرهای سنگ صدف نمک ،صنعتی،معمولی و برخی مواد دیگر که نیاز به سرمایه گذاری زیادی  ندارد تکمیل و ارائه فرم مذکور برای صدور جواز تاسیس کافی است.

تبصره 3- متقاضی می تواند طرح توجیه فنی و اقتصادی خود را همراه با درخواست ارائه کند.

تبصره 4- ضوابط بهداشت محیط کار و تجهیزات احتمالی لازم در طرح بیان شود.

تبصره 5- محدودیتهای احداث منطقه ای (شعاع 120 کیلومتری تهران و 50 کیلومتری اصفهان و ...) در ارائه طرح رعایت گردد.

5- بررسی طرح ارسالی و محاسبه و اعلام هزینه صدور جواز تاسیس به متقاضی در طی  یک هفته کاری در صورت تایید طرح

6- صدور جواز تاسیس توسط معاونت برنامه ریزی،توسعه و نوسازی و تحویل آن به متقاضی پس از دریافت فیش هزینه واریزی.

تبصره:میزان حقوق دولتی برای  صدور جواز تاسیس بر مبنای نیم در هزار سرمایه گذاری ثابت مندرج در جواز تاسیس حداکثر تا سقف یک میلیون ریال بوده که توسط کارشناس مربوطه محاسیه و  برای واریز به دارنده جواز تاسیس اعلام می شود.

تمدید جواز تاسیس:

1- مدت اعتبار جواز تاسیس یکسال از زمان صدور جواز تاسیس خواهد بود و متقاضی موظف است طی مدت تعیین شده نسبت به خرید زمین ،آب ،حق انشعاب برق،قرارداد ساخت یا خرید ماشین آلات و نیز تشکیل شرکت و غیره اقدامات لازم را انجام دهد.

2- کارشناس حوزه بررسی کننده مسئول است هر سه ماه یک بار ضمن بازدید از طرح پیشرفت فیزیکی آن را گزارش کند.

3- چنانچه متقاضی به دلایل موجه موفق به اقدام موارد مندرج در ظهر جواز تاسیس (خرید و ساخت و غیره...) در مدت تعیین شده نگردید با ارائه درخواست کتبی از سوی متقاضی جواز تاسیس صادره حداکثر تا 2 بار و هر بار به مدت 6 ماه الی 1 سال از سوی مرجع صادر کننده قابل تمدید خواهد بود.

4- تمدید مجدد جواز تاسیس منوط به پیشرفت کار مناسب نسبت به تمدید قبلی نیز می باشد.

تبصره 1- بر اساس مصوبه هیات دولت در هر دوره از تمدید جواز تاسیس مبلغ ده هزار ریال بابت حقوق دولتی توسط متقاضی به حساب خزانه دولت واریز می شود.

تبصره 2- تغییر محل واحد مربوطه در صورت تطبیق با سایر ضوابط منوط به موافقت مرجع صادر کننده می باشد.

5-پذیرش هرگونه تغییر در نام دارنده جواز تاسیس و پورانه بهره برداری منوط به تایید مرجع صادر کننده خواهد بود و انجام تغییر نام مستلزم رعایت مسائل حقوقی و اداری مربوطه خواهد بود.

6- هر نوع تغییر در ظرفیت طرح و نوع تولید نیاز به ارائه طرح اصلاحی و یا توسعه ای از سوی متقاضی به منظور بررسی و تایید می باشد.

 

 

مشاوره تغییر کاربری اراضی زراعی , مشاوره اخذ موافقت محیط زیست.