موارد با اهمیت در ثبت نشان تجاری

طبق ماده 30 قانون علامت‌، علامت جمعي و نام تجاري عبارتند از:

الف ـ علامت يعني هر نشان قابل رؤيتي كه باعث تمایز كالاها يا خدمات اشخاص حقيقي يا حقوقي شود.

ب ـ علامت جمعي يعني هر نشان قابل رؤيتي كه باعنوان علامت جمعي در اظهارنامه ثبت معرفي شده و بتواند مبدأ و يا هرگونه خصوصيات ديگر مانند كيفيت كالا ياخدمات اشخاص حقيقي و حقوقي را كه از اين نشان تحت نظارت مالك علامت ثبت شده جمعي استفاده مي‌كنند متمايز کند.

ج ـ نام تجارتي يعني اسم يا عنواني كه معرف و مشخص‌كننده شخص حقيقي ياحقوقي است.

 

مزایای ثبت علامت  تجاری

 • تضمین می‌کند که مشتریان می‌توانند محصولات را از یکدیگر تشخیص دهند.
 • شرکت‌ها را قادر می کند محصولات‌ خود را از یکدیگر متمایز سازند.
 • ابزار بازاریابی و اساس ایجاد وجهه و شهرت شرکت‌هامی باشد.
 • اجازه استفاده از آنها به اشخاص ثالث داده خواهد شد و منبع مستقیم درآمد از محل حق امتیازها می‌باشند.
 • جزء ضروری موافقت‌ نامه‌های اعطای نمایندگی می باشند.
 • ممکن است دارائی ارزشمند کسب و کار محسوب شود.
 • شرکت‌ها را تشویق می‌کنند در حفظ یا بهبود کیفیت محصولات سرمایه‌گذاری کنند.
 • ممکن است برای دریافت وام مفید واقع شوند.

 

دلایل حمایت از علامت  تجاری و حقوق ناشی از آن

در صورتی که بیشتر  کسب و کارها متوجه اهمیت استقاده از علائم تجاری به منظور تمیز دادن محصولاتشان  از محصولات رقبا شده اند، همه آنها اهمیت حمایت از علائم تجاری از طریق ثبت را به خوبی درک نکرده اند.بعد از ثبت علامت  طبق قانون ثبت علامت  تجاری شخص/شرکت حق انحصاری پیدا کرده و به موجب آن می‌توانید از عرضه کالاهای  مشابه توسط اشخاص ثالث تحت علامت  تجاری که شبیه به علامت تجاری شما می باشد، جلوگیریکنید.

اگر علامت تجاری ثبت نشود، شرکت‌های رقیب از همان علامت یا علامتی که شباهت آن با علامت مزبور به اندازه‌ای است که باعث گمراهی شود برای همان کالا یا کالاهای مشابه استفاده می کنند و در نتیجه سرمایه‌ گذاری در بازاریابی یک محصول به حدر خواهد رفت.در صورتی که یکی از رقیبان از علامت تجاری یکسان یا مشابه علامت تجاری استفاده کند، این امکان وجود دارد که مشتریان تصور کنند آن محصول متعلق به همان شرکت بوده و در نتیجه کالای رقیب را بخرند. این امر نه تنها باعث کاهش سود شخص/شرکت می شود و مشتریان را گمراه می کند بلکه به شهرت و وجهه آنها  آسیب می زند– بخصوص اگر محصول رقیب دارای کیفیت نازلی باشد.

با توجه به ارزش ثبت نشان تجاری و اهمیتی که یک علامت تجاری در تعیین میزان موفقیت یک محصول در بازار دارد، تضمین اینکه در بازارهای مربوط به ثبت رسیده باشد بسیار ضروری خواهد بود.بعلاوه، تفویض اجازه استفاده از یک  علامت تجاری ثبت شده به شرکت‌های ثالث بسیار آسان‌ تر بوده و در نتیجه می‌تواند منبع درآمد بیشتری برای شرکت/شخص ایجاد کند.

در بعضی مواقع  یک علامت تجاری ثبت شده که در میان مشتریان دارای  شهرت ویژه ای می باشد، احتمال دارد  به منظور دریافت منابع مالی یا وام از موءسسات مالی استفاده کند که باعث آگاهی آنها از  اهمیت علائم برای موفقیت کسب و کار خواهد شد.

مدت اعتبار قانونی نشان تجاری ثبت شده

مدت اعتبار ثبت نشان  تجاری ده سال بعد از تاريخ تسليم اظهارنامه ثبت آن است. اين مدت با درخواست مالك آن براي دوره‌هاي متوالي ده ساله با پرداخت هزينه مقرر،تمدید خواهد شد.براي پرداخت هزينه تمديد، با پرداخت جريمه تأخير  يك  مهلت ارفاقي شش ماهه كه از پايان دوره شروع مي‌شود، مد نظر می باشد.

علائم تجاری قا

بل ثبت

هر کلمه، حرف یا حروف، عدد، ترسیمات، عکس، شکل، رنگ، تصویر، برچسب یا ترکیب آنها که برای تشخیص کالاها یا خدمات استفاده می شود، علامت تجاری به شمار می آید. در برخی کشورها‌، شعارهای تبلیغاتی نیز علامت تجاری محسوب شده و در ادارات ملی ثبت نشان  تجاری، به عنوان علامت تجاری ثبت خواهد شد. تعداد روز افزون کشورها این اجازه را می‌دهند تا شکل‌هائی از علائم تجاری که قبلا مرسوم نبوده‌اند نیز ثبت شوند مثل رنگ‌ها، علائم سه بعدی ،، نشان‌های قابل شنیدن یا نشان‌های قابل استشمام .با این وجود اغلب  کشورها برای آنچه که بعنوان علامت تجاری قابل ثبت می باشد محدودیت‌هایی قائل شده‌ است و معمولا اجازه ثبت نشان‌هائی را که قابل رویت بوده و یا می‌توان آن‌ها را بصورتت گراقیک نشان داد، خواهند داد.

علائم تجاری غیر قابل ثبت

واژه‌های عام: برای مثال، اگر شرکت شما تصمیم گرفته علامت تجاری «صندلی» را برای فروش صندلیبه ثبت برساند، تقاضانامه ثبت این علامت مردود است چون «صندلی » واژه‌های عام  برای این محصول می باشد.

واژه‌های توصیف کننده:  کلماتی که معمولآ در تجارت به منظور توصیف محصول مورد نظر استفاده می شود. به عنوان مثال، ثبت کلمه شیرین برای شکلات قابل قبول نیست چون محصول را توصیف می‌کند.در واقع اگر به تولیدکننده شکلات برای عرضه محصولاتش حق استفاده انحصاری از کلمه «شیرین» را بدهند، کاری ناعادلانه است. به همین ترتیب واژه‌های کیفی مانند «سریع»، «بهترین»، «کلاسیک» یا نوآورانه» به احتمال مردود می باشد مگر اینکه بخشی از یک نشان خاص باشند.

علائم گمراه کننده : علامت  تجاری که مصرف کننده را نسبت به ماهیت، کیفیت یا مبداء جغرافیایی محصول فریب می‌دهند. برای مثال، عرضه مارگارین به بازار با علامت تجاری که تصویر یک گاو داشته باشد مردود است چون علامت موجب  گمراهی مصرف کنندگان شده و مصرف کنندگان به احتمال، تصور می کنند  که این علامت به محصولات لبنی مربوط می شود.(مانند کره حیوانی است)

علائمی که خلاف نظم عمومی و اخلاق حسنه باشند. کلمات یا تصاویری که موازین و هنجارهای اخلاق حسنه و مذهبی که  پذیرفته شده‌  را نقض کنند، بعنوان علامت تجاری قابل ثبت نخواهند بود.

پرچم‌ها نشان‌های سلطنتی، علائم رسمی دولتی و نشان‌های کشورها و سازمان‌های بین المللی که نمونه‌ای از آنها به دفتر بین‌المللی سازمان جهانی مالکیت معنوی اعلام شده، عموما  قابل ثبت نمی باشند.

طبق ماده 32 قانون علامت درموارد زير قابل ثبت نيست‌:

الف ـ نتواند بین كالاها يا خدمات يك مؤسسه و كالاها و خدمات مؤسسه ديگر وجه تمایز ایجاد کند.

ب ـ خلاف موازين شرعي يا نظم عمومي يا اخلاق حسنه باشد.

ج ـ مراكز تجاري يا عمومي را به خصوص درمورد مبدأ جغرافيايي كالاها يا خدمات يا خصوصيات آنها فریب دهد.

د ـ تقليد نشان نظامي‌، پرچم‌، يا ساير نشانهاي مملكتي يا نام يا نام اختصاري يا حروف اول يك نام يا نشان رسمي متعلق به كشور، سازمانهاي بين‌الدولي يا سازمانهايي كه تحت كنوانسيونهاي بين‌المللي تأسيس شده‌، بوده يا موارد مذكور يكي از اجزاء آن علامت باشد، مگر آن كه توسط مقام صلاحيتدار كشور مربوط يا سازمان مربوطه  اجازه استفاده از آن صادر شود.

هـ ـ عين يا به طرز گمراه‌ كننده‌اي شبيه يا ترجمه يك علامت يا نام تجاري باشد كه براي همان كالاها يا خدمات مشابه متعلق به مؤسسه ديگري در ايران معروف می باشد.

و ـ عين يا شبيه آن قبلاً براي خدمات غيرمشابه ثبت و معروف شده باشد مشروط بر آن كه از نظر عرفی ميان استفاده از علامت و مالك علامت معروف ارتباط وجود دارد و ثبت آن به منافع مالك علامت قبلي لطمه بزند.

ز ـ عين علامتي باشد كه قبلاً به نام مالك ديگري ثبت شده و يا تاريخ تقاضاي ثبت آن مقدم يا داراي حق تقدم براي همان كالا و خدمات و يا براي كالا و خدماتي است كه از نظر ارتباط و شباهت موجب فريب و گمراهي شود.

مدارک مورد نیاز جهت ثبت علامت تجاری برای اشخاص حقیقی

 • تصوير برابر اصل شده شناسنامه و كارت ملي
 • ارائه پروانه بهره برداري يا مجوز توليد یا پروانه کسب برابر اصل شده یا نامه ایی از واحد یا صنف مربوطه مبنی بر ارائه خدمات جهت اداره ثبت نشان تجاری
 • تصوير علامت مورد نظر به ابعاد 6*6 سانتيمتر به تعداد 12 عدد و توضیح در برگی جداگانه درخصوص علامت و توصیف آن و مستند نام مورد نظر از فرهنگ لغت
 • كارت بازرگاني بنام شخص دارنده جواز
 • امضای وکالتنامه

 

مدارک مورد نیاز جهت ثبت علامت تجاری برای اشخاص حقوقی یا شرکتها

 • ارائه پروانه بهره برداري يا مجوز توليد یا پروانه کسب برابر اصل شده
 • تصوير اولين روزنامه رسمي شركت و روزنامه رسمي آخرين تغييرات هیات مدیره شركت که دوره آن منقضی نشده باشد.
 • تصوير برابر اصل شده شناسنامه و كارت ملي دارندگان حق امضای اوراق بهادار شرکت
 • كارت بازرگاني برابر اصل شده شناسنامه شخص حقوقی
 • تصوير علامت مورد نظر به ابعاد 6*6 سانتيمتر به تعداد 12 عدد و توضیح در خصوص علامت و توصیف
 • امضای وکالتنامه توسط دارندگان حق امضای مجاز اوراق بهادار و مهر شرکت

 

مشاوره تغییر کاربری اراضی زراعی , مشاوره اخذ موافقت محیط زیست.