ثبت برند و نکات مهم آن

                                                                   

منظور از برند یک طرح، نماد و یا عبارت می باشد. زمانی که یک شرکت تاسیس شده و شروع به کار خود نماید، با توجه به زمینه فعالیت تجاری و به منظور احراز هویت، احتیاج به یک نام یا برند دارد که باید حتما فارسی باشد. ثبت برند برای کلیه مشاغل و محصولات مختلف در زمینه های خدمات، بازرگانی، تولیدی و ... قابل اخذ خواهد بود.برای ثبت برند خود می توانید مستقیما به سازمان ثبت اسناد و املاک کشور مراجعه نمایید. اما یادتان باشد که روند این کار، کمی طولانیی و وقت گیر خواهد بود. بهتر است برای ثبت برند از افراد متخصص کمک بگیریم.

 

برند به مدت 10 سال  به شخص متقاضی تعلق دارد و هر شرکت فقط با نام تجاری خودش می‌تواند فعالیت داشته باشد و بعد از مدت 10 سال قابل تمدید می شود. البته با پرداخت هزینه مقرر، قابل تمدید می باشد. یک مهلت ارفاقی شش ماهه که از پایان دوره شروع می‌شود، برای پرداخت هزینه تمدید با پرداخت جریمه تاخیر در نظر گرفته خواهد شد.

مدارک لازم برای ثبت برند

 1. تکمیل فرم اینترنتی اظهارنامه ثبت علامت
 2. تکمیل و ارسال مدارک
 3. کپی شناسنامه و کارت ملی اشخاص حقیقی
 4. مجوز تولید یا پروانه کسب برابر اصل برای اشخاص حقوقی
 5. کپی از علامت درخواستی وتوضیح در برگی جداگانه در خصوص علامت
 6. تاییدیه پرداخت هزینه
 7. ارائه مدارک مربوط به حق تقدم برای متقاضیانی که می خواهند به استناد تقاضای ثبت یا ثبت خارج از کشور از مزایای حق تقدم استفاده کنند.


برند و علائم تجاری قابل ثبت

هر کلمه، حرف یا حروف، عدد، ترسیمات، عکس، شکل، رنگ، تصویر، برچسب یا ترکیب از آنها که برای تشخیص کالاها یا خدمات بکارگرفته می شود، حتی در بعضی کشورها‌، شعارهای تبلیغاتی علامت تجاری به حساب می آید. تعداد روز افزون کشورها اجازه می‌دهند شکل‌هائی از علائم تجاری که قبلا رایج نبوده‌، نیز ثبت گردد. مانند رنگ‌ها، علائم سه بعدی ، نشان‌های قابل شنیدن یا نشان‌های قابل استشمام. ولی بسیاری از کشورها برای ثبت برند محدودیت‌هاییدارند که اجازه ثبت نشان‌هائی را می‌دهند که قابل مشاهده هستند یا می‌توان آن‌ها را بصورت گرافیک نمایش داد.

 

علائم تجاری و برند غیر قابل ثبت

 • واژه های عام: مانند میز مثلا کسی که محصولی که عرضه میکند میز باشد و آن را با همان نام معرفی کند.
 • واژه‌های توصیف کننده: اینها کلماتی هستند که معمولآ در تجارت به منظور توصیف محصول استفاده می شود. برای مثال، ثبت کلمه شیرین برای شکلات قابل قبول نمی باشد.
 • واژه‌های کیفی: مانند «سریع»، «بهترین»، «کلاسیک» یا نوآورانه به احتمالا رد می شود، مگر اینکه بخشی از یک نشان خاص باشند.
 • علائم گمراه کننده: برندی که مصرف کننده را نسبت به ماهیت، کیفیت یا مبداء جغرافیایی محصول گمراه کند یا فریب دهنده باشد.
 • علائمی که خلاف نظم عمومی و اخلاق حسنه است.
 • پرچم‌ها نشان‌های سلطنتی، علائم رسمی دولتی و نشان‌های کشورها و سازمان‌های بین المللی که نمونه‌ای از آنها به دفتر بین‌المللی سازمان جهانی مالکیت معنوی معمولآ قابل ثبت نمی باشد.


نکات مهم برای یک ثبت برند خوب و مناسب

 1.  تفاوت و تمایز: برند شما باید با رقبای شما، تفاوت داشته باشد.
 2. درگیری با احساس و عواطف مخاطب:برای ثبت برند به جای آن که در قدم اول سهمی از جیب مشتری بخواهید، باید سهمی از احساس او را دریافت کنید.
 3. کاریزمای برند: سعی کنید به ارزش هایی که مخاطب های شما به آن ها پایبندند توجه داشته باشید.
 4.  فرهنگ برند: به همه کارمندان  آموزش بدهید که ارزش برندتان را بدانند و از آن استفاده نمایند.
 5. سیستم مدیریت برند: برند شما باید همه ی نیازمندی های حوزه ی مورد نظر را تحت پوشش قرار دهند.
 6. توجه به تغییرات: به روز باشید و برای علاقمندی های جدید مخاطبان خود احترام قائل شوید.
 7. ایجاد برند به عنوان سرمایه گذاری: یادتان باشد که ثبت برند، سرمایه است و نه هزینه.

 

مشاوره تغییر کاربری اراضی زراعی , مشاوره اخذ موافقت محیط زیست.