روغن پالم

روغن پالم

 

روغن پالم از میوه درختی به نام elaeis quineensisکه در مناطق گرمسیری آفریقا آمریکا و آسیا (عمدتا در مالزی و اندونزی )رشد می کند.این گیاه اولین بار در کشورهایی مثل آنگولا و توگو به عمل آمد. وتکثیر آن در کشورهایی مانند مالزی و اندونزی و فیلیپین از سال 1848 میلادی شروع شد.امروزه روغن پالم دومین روغنن  نباتی جهان از نظر تولید به شمار می‌آید بالاترین میزان صادرات را در میان روغن‌های نباتی به خود اختصاص داده است.

 

یکی از زیان آورترین روغن هایی که امروزه در بازارهای صنایع ایران فروش بالایی پیداکرده و زیان های زیادی به سلامت و تندرستی انسان وارد میکند روغن پالم است .

فوائد روغن پالم

تنها فایده روغن پالم این است که HDL (کلسترول خوب) با مصرف این روغن افزایش پیدا می کندکه باعث جلوگیری از حملات قلبی می شود.

روغن پالم

 

مضرات روغن پالم

ازجمله زیان های آن که روز بروز درمیان افراد جامعه به راحتی می توان مشاهده کرد

-ایست قلبی ، گرفتگی رگ ها ،کبدچرب می باشد که باعث از دست دادن جان خیلی از افراد جامعه شده است .

-هسته پالم حاوي اسیدهای اشباع مريستيکي و لوريکي است که بسيار مضرند . روکش هاي کاکائويي مواد غذايي(بستني، کيک، تافي، پيراشکي و...) که بر پايه روغن نارگيل و هسته پالم توليد ميشوند، جزء مضرترين و بی کيفيت ترين روغن ها هستند.

- این روغن به دلیل جامد بودن موجب تمایل به رسوب چربی در جدار عروق می شود.

-با مصرف روغن پالم در دراز مدت کلسترول مضر(LDL ) بدن افزایش میابد و بسیار خطرناک است . باعث ایست قلبی ، گرفتگی رگ ها ،وکبدچرب میشود.

کاربرد صحیح روغن پالم

مصرف صحیح روغن پالم در تهیه چربی‌های مورد استفاده درصنعت خوراک دام، درترکیبات شیمیایی، صنعت صابون سازی، لوسیون‌ها و کرم‌ های آرایشی بهداشتی، مرکب‌ های چاپ، انواع شمع، گریس‌های روان‌ ساز و انواع اسفنج پلی اورتان می توان استفاده كرد.از این روغن به‌ جای بنزین به عنوان سوخت خودرو هم می توانن استفاده کرد.

 

روغن پالم

واردات روغن پالم

رسول دیناروند درباره آخرین وضعیت واردات روغن پالم به کشور افزود: در سال های ۹۱ و ۹۲ سالانه بیش از ۷۰۰ هزار تن روغن پالم که ارزانترین نوع روغن خوراکی است به کشور وارد می‌شود اما با اقدامات وزارت بهداشت موادغذایی در سال های ۹۳ و ۹۴، حدود ۳۰۰ تن از واردات روغن پالم کم شد.
وی در گفتگو با ایرنا ادامه داد: وزارت بهداشت مواد غذایی در سال ۹۴، سقف واردات روغن پالم را ۴۲۰ هزار تن تعیین کرد و اجازه واردات بیش از این میزان راا  نداد.

حدمجاز روغن پالم در روغن های خوراکی

معاون غذا و دارو وزیر بهداشت مواد غذایی گفت: روغن پالم وارداتی حاوی اسید چرب و ترانس است. در گذشته میزان مجاز این روغن وارداتی در صنعت روغنهای خوراکی ۵۰ درصد بود که با مصوبه اخیر شورای عالی سلامت و بهداشت در دولت، حد مجاز استفاده از این روغن در صنایع روغن‌های نیمه جامد تولید داخل به ۳۰ درصد کاهش پیدا کرد.

راه‌اندازی نمایندگی واردات پالم از مالزی در تهران

وزیر ارتباطات ایران و وزیر صنعت مالزی تفاهم نامه ای جهت افزایش همکاری در زمینه صنعت روغن پالم امضا کردند.‌ کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور ایران و مالزی در ایران برگزار شدودر این جلسه محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و نماینده رئیس جمهور در کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور با وزیر صنعت تجارت بین الملل مالزی دیدار کردندو قرارداد افزایش همکاری ها در واردات روغن پالم را به انجام رساندند و در این زمینه دفتر نمایندگی در تهران راه اندازی نموده اند که در این سند برای گسترش همکاری ها در زمینه روغن پالم نیز تاکید شده است .

آمارمصرف سالانه در کشورهای مختلف

آمار موجود، مصرف سالانه روغن پالم در کشورهای مختلف دنیا مانندچین ۶٫۶ میلیون تن، اتحادیه اروپا ۶٫۱ میلیون تن، هند ۹ میلیون تن، اندونزی ۱۱ میلیون تن و آمریکا ۱٫۴ میلیون تن و ایران ۷۶۰ هزار تن است که بیانگر آن است که ایران کمترین مصرف روغن پالم را دارد اما براساس جمعیت، ایران نیز یکی از پرمصرفف  کننده ترین روغن پالم در دنیا به شمار می رود.

 

روغن پالم

بهترین روغن های خوراکی

1- روغن زیتون

2- روغن کنجد

3- روغن محلی (روغن زرد)

4- روغن دنبه گوسفند

این روغن ها دارای طبیعتی گرم و مرطوب هستند.غیر از این چهار مورد بالا بقیه روغن ها چون طبیعتی سرد و خشک (سودایی) دارند خطرناک هستند.غذایی که با این روغن ها سرخ می شوند دارای طبیعت تابستانی هستند و باعث تناسب اندام و لاغری می شوند. مصرف چربی ها و روغن های پالم درسنین بالاتراز 35سال بایدد درمصرف آن رعایت گردد وگرنه دچار عارضه های قلبی و عروقی خواهند شدو بهتر است تا حدامکان از روغن هایی که طبع گرم (روغن زیتون ،کنجد ، محلی ، دنبهه گوسفند )دارند استفاده کنند تا از سلامت جسمی وتندرستی خوبی برخوردار باشند.

" تهیه و تنظیم مقاله خانم مهندس اقتدار "

 

مشاوره تغییر کاربری اراضی زراعی , مشاوره اخذ موافقت محیط زیست.