اشکال صنعت بسته بندی بهداشتی مواد غذایی

بسته بندی بهداشتی شیشه و ظروف شیشه ای

کهن ترین ظروف بسته بندي مواد، ظروف شیشه اي هستند قدمت آن به ۷۰۰۰۰ سال قبل از ميلاد مسيح بر مي گردد پیش از اواخر قرن نوزدهم. در گذشته ساخت بطري هاي شيشه اي يک صنعت ویژه به شمار مي آمد. شیشه از دیدگاه شیمیایی خنثی و بهداشتی است و با ماده محتوی خود هیچگونه واکنشی نمی دهد. طعم و مزه محصول بسته بندی شده در شیشه بدون تغییر ثابت می ماند. شیشه غیر قابل نفوذ، فاقد بو و بهداشت می باشد. ظروف شیشه ای از پایداری خوبی برخور دارند و به اشکال، اندازه ها و رنگ های مختلف ساخته می شود. شیشه شفاف بوده و اجازه دیدن محتوی خود را به مصرف کننده می دهد. دانش شیشه و شیشه گری در ایران نیز از زمان های پیشین بوده و هم اکنون نیز رو به رشد است.

اشکال صنعت بسته بندی بهداشتی مواد غذایی اشکال صنعت بسته بندی بهداشتی مواد غذایی

ظروف فلزی یا حلبی

ساخت ظروف فلزي یا حلبی به ۲۳ سال قبل از ميلاد مسيح برمیگردد فلز قلع در حدود سال ۱۲۴۰ميلادي در شهر بوهيما توسط يک کارگر انگليسي کشف شد. این روش در صنعت کمپوت و کنسرو سازی استفاده می شودواولين کارگاه کنسرو سازي در بوستون آمريکا تاسیس شد. موادی که در قوطی فلزی بسته بندی شود زمان ماندگاری آنها در سنجش با مواد اولیه بسته بندی دیگر، به مراتب افزایش می یابد. مواد اولیه بسته بندی شده در قوطی فلزی را بدون اینکه در آنها تغییرات ارگانوپتیکی حاصل شود می توان به مدت 2 الی چند سال نگهداری  مود. بیشتر قوطی ها در برابر ضربه پایدار هستند. قوطی فلزی در برابر درجه حرارت بالا (درجه حرارت استریلیزاسیون) از پایداری بالایی برخوردار است. مواد اولیه ای که در بسته بندی به کار رفته، از پایداری فوق العاده ای نسبت به نفوذ رطوبت، نور واکسیژن نشان می دهد.خاصیت مسموم کنندگی در آنها پایین است.

اشکال صنعت بسته بندی بهداشتی مواد غذایی اشکال صنعت بسته بندی بهداشتی مواد غذایی

آلومینیوم

در سال ۱۹۵۸ قوطي آلومينيومي براي اولين بار ساخته شد. ظروف آلومینیومی قسمت بیشتری از مواد اولیه در صنعت بسته بندی را تشکیل می دهد. ۸۸ درصد از پوسته کره زمين را آلومينيوم تشکيل داده است.سنگ آلومينيوم به صورت بوکسيت، که حاوي اکسيد آلومينيوم، اکسيدهاي سليسيوم، آهن و ساير فلزات هست.آلومینیوم در برابر اکسیژن و رطوبت از حساسیت کمتری برخوردار است. سطوح اکسید شده در برابر حرارت حساس می باشند. اگر از آلومینیوم به عنوان مواد اولیه بسته بندی بهداشتی استفاده شود، باید روی آن توسط لاک یا یک لایه مواد پلاستیکی پوشانده شود. ضخامت آلومينيوم به صورت فويل براي بسته بندي نمودن مواد ......يي ۲۰-۷ ميکرومتر و به صورت نوار ۲۱-۳۵۰ ميکرومتر است فولی آلومینیوم سمی نیست. در آلومینیوم لاک اندود شده ، انتقال آلومینیوم به مواد محتوی بسته بندی خود فقط 1 میلی گرم برای هر کیلوگرم خواهد بود. به طور کلی روزانه 10-40 میلی گرم توسط جیره ......یی وارد بدن انسان می شود که این مقدار نیز دفع می گردد. ظروف آلومینیومی سبک بوده و از پایداری خوبی در برابر خوردگی و فساد شیمیایی بر خوردار است.

اشکال صنعت بسته بندی بهداشتی مواد غذایی

بسته بندی های پلاستیکی

بعد از جنگ جهاني دوم، استفاده از مواد پلاستيکي در صنايع بسته بندي رواج پيدا کرد. وزن کم و بهای نسبتا پایین توانایی شکل پذیری بالایی در دستگاه های اتوماتیک بسته بندی صنعتی برخوردارند.

اشکال صنعت بسته بندی بهداشتی مواد غذایی اشکال صنعت بسته بندی بهداشتی مواد غذایی

در برابر تعداد زیادی از اسیدها و قلیا ها پایدار هستند. با اضافه نمودن بعضی از افزودنی ها می توان بر ویژگی آنها افزود. مشکلاتی که از لحاظ زیست محیطی ایجاد می کند طراحان صنعتی را در این مورد در تنگنا قرار می دهد.

 

تهیه مطلب و مقاله  خانم مهندس اقتدار

اشکال صنعت بسته بندی بهداشتی مواد غذایی

مشاوره تغییر کاربری اراضی زراعی , مشاوره اخذ موافقت محیط زیست.