یوزانس چیست؟

یکی از اصطلاحاتی که در دنیای تجارت کاربرد بسیاری دارد یوزانس است. این کلمه دارای معانی از جمله مدت، مهلت پرداخت، فرجه، وعده پرداخت و همچنین بهره پول نیز می باشد. علاوه بر  این در دنیای تجارت بین المللی نسیه تلقی می شود . همچنین در سرمایه گذاری ها می توان از آن نیز برای توافق کردن در قیمت تجهیزات  در مقابل دریافت برات به صورت مدت دار موارد لازم نیز استفاده کرد. هزینه یوزانس را می توان بهره ای دانست که آن را بابت مهلت پرداخت قیمت یک کالا دریافت می کنند. همچنین می توان یوزانس را نوعی اعتبار اتلاق کرد که وجه آن بعد از تحویل سندها پرداخت نخواهد شد و این مبلغ بعد از مدت زمانی که مشخص  شده نیز پرداخت می گردد. 

یوزانس

در این راستا کسی که فروشنده کالایی است زمانی را در اختیار  خریدار قرار  می دهد تا بتواند مبلغ کالا را پرداخت کند. این نوع از معامله ها که به معملات یوزانس معروف است  بیشتر در کشور هایی کاربرد دارد که از نظر ارز دچار کمبود هستند. در اکثر موارد برای اعتبارات سندهایی که مدت دار است از عبارت " after Bill of Lading " نیز استفاده می شود. به این منظور می توان گفت که یک  L/C  که واحد تعیین مهلت پرداخت است به اندازه 90 روز محاسبه می شود.  این شرایط برای دیگر موارد نیز کاربرد دارد. از جمله آنها می توان به مدت زمان لازم برای دریافت برگ سبز گمرک نیز اشاره کرد. در معامله ها و اعتبارهای یوزانس سود و بهره ای که ایجاد می شود برای فروشنده و یا همان سازنده آن کالا می باشد. در این نوع از معامله ها در ابتدا فروشنده کالا چند درصدی را تعیین کرده که خریدار  آن را تایید می کند و آن را به مبلغ خود کالا اضافه میکنند.

در مقابل نوع دیگری از اعتبارات به نام ریفایناس وجود دارد که بانک مورد نظر قبول میکند تا در موعد پرداخت مبلغ معامله را به فروشنده پرداخت کند. بانک مورد نظر تمام پول را با سود آن از خریدار دریافت خواهد کرد. در این نوع از معاملات سود و بهره معامله برای بانک خواهد بود.

این امکان وجود دارد تا در شرایطی یک کشوری کالای خاصی را به طور مبرمی نیاز داشته باشد. در این شرایط فروشنده های خارجی دیگر از معاملاغت به شکل یوزانس استفاده نمی کنند. در این موارد خاص بانک مرکزی جمهوری ایران با بعضی از بانک های خارجی قراردادی را امضا خواهند کرد که بانک های ایرانی  وجه معامله را پرداخت کنند. این بانک ها در پایان دوره معامله یوزانس تمام مبلغ معامله را همراه با بهره آن نیز از بانک مرکزی خواهند گرفت. می توان نام این نوع از معامله را " یوزانس داخلی " گذاشت. شیوه های یوزانس و فاینانس نیز دارای تفاوت هایی با هم هستند. در شیوه فاینانس پرداخت وجه معامله به شکل وام است در صورتی که در یوزانس مربوط به دانش فنی، کالا و همچنین خدمات می باشد و به علاوه فناوری را از یک کشور دیگر و یا اینکه یک سازمان دیگر در خارج از کشور می خرند. می توان گفت که این نوع از معامله دارای هزینه بسیار زیادی می باشد. 

مشاوره تغییر کاربری اراضی زراعی , مشاوره اخذ موافقت محیط زیست.