اخذ جواز تاسیس از جهاد کشاورزی یا وزارت کشاورزی

جوازتاسیس چیست؟

جواز تاسیس ،درحقیقت جوازی میباشد كه بعد از احراز شرایط مناسب بنابر دستورالعمل لازم جهت سرمايه گذاري در زمینه پروژه و فعاليت صنعتي به اسم متقاضي از سوی وزارت جهاد کشاورزی صادر مي شود و نیز به طبع آن به دارنده جوازتاسیس مجوزداده میشودکه میتواند در حدود طرح تصویب شده جهاد کشاورزی نسبت به احداث محصولات صنايع تبديلي و تكميلي درحوزه كشاورزي نیز فعالیت نماید.

لازم به ذکر است که بدانید جواز تاسیس و بهره برداری از یک بخش کشاورزی از سوی سازمان جهاد کشاورزی هر استان صادر می شود.

تذکر ۲: اعتبارجواز تأسیس از تاریخ صدور برای یک سال میباشد وپس از گذشت یکسال با در نظر گرفتن میزان پیشرفت اعتبار این مجوز قابل تمدید بوده و چنانچه که دارنده جواز بعد از این یکسال در خواستی نداشته باشد و این که اقدامی را در خصوص تمدید این جواز صورت نگیرد جواز تاسیس باطل گشته و نیز فاقد اعتبار می باشد.

تذکر ۳: هر شخص اعم از حقیقی و حقوقی تنها یکبار می تواند در سایت بهین یاب ثبت نام کرده و username و password اخذ نماید به این معنا که هر کد ملی و هر شناسه تنها یکبار قابلیت ثبت شدن را دارد .

مدارک لازم برای اخذ جواز تأسیس از سوی وزارت جهاد کشاورزی :

مدارک لازم برای متقاضی :

شخصیت حقیقی : کپی شناسنامه – کپی کارت ملی پشت و رو – کپی کارت پایان خدمت – شماره های تلفن ثابت و موبایل و آدرس + کد پستی متقاضی – گزارشی مختصر از سوابق کاری متقاضی + تهيه طرح توجيهي فني ، اقتصادي ممهور به مهر شركت مشاور ذيصلاح

شخصیت حقوقی:کپی آگهی تأسیس و آخرین تغییرات + کپی مدارک مدیر عامل مطابق فوق و مشخصات کامل سهامداران و هیئت مدیره – شماره های تلفن ثابت و موبایل مدیریت شرکت و آدرس + کد پستی متقاضی – گزارشی به طور خلاصه از سابقه شغلی متقاضی + تهيه نمودن طرح توجيهي فني ، اقتصادي به همراه مهر شرکت مشاور ذیصلاح

جواز تاسیس جهاد کشاورزی در واقع جوازی میباشد که به اشخاص اعم از حقیقی و حقوقی بمنظور سرمایه گذاری کردن داخلی یا خارجی ونیز فعالیت در زمینه های گوناگون کشاورزی ... داده می شود . با توجه به ماده 8 قانون تشكيل وزارت جهاد كشاورزي مصوب 1379 و نیز تصويب نامه 39107 ـ 29/7/1383 هيئت وزيران و الحاقيه 20551-18/4/84، جهاد كشاورزي این اختیار را دارد که نسبت به صادر کردن جواز تاسيس و بهره برداري ونیز برای پیشرفت طرحهاي صنايع تبديلي و تكميلي كشاورزي در مقياس كوچك اقدام نمايد.

مديريت صنايع كشاورزي بنابر مصوبات بیان شده به طور عمده در زمينه تبديل و فرآوري محصولات كشاورزي که فسادپذیر میباشند اقدام میکند که در بر دارنده موارد زیر می باشد:

 • توليد و عمل آوري و حفاظت از فساد گوشت و فرآورده های گوشتي
 • عمل آوري و حفاظت کردن از فساد آبزيان و محصولات حاصل از آبزيان
 • عمل آوري و حفاظت نمودن از فساد ميوه و سبزيجات
 • روغن كشي از دانه هاي روغني
 • فرآورده هاي لبني
 • ذرت خشك كني، پودر سبزيجات و ميوه جات، برنج كوبي و فرآوري برنج

جواز تاسیس که از سوی جهاد کشاورزی صادر میگردد در دونوع حقیقی و یاحقوقی(شرکتی) صادر می شود که هر یک از این ها شرایط خاص خود را دارند که بایستی از سوی وزارت مربوطه محرز شود. دقت نمایید که اخذ جوازتاسیس از سوی جهاد کشاورزی لازمه و پیش نیاز اخذ پروانه بهره برداری از سوی جهاد کشاورزی میباشد.

مراحل لازم جهت اخذجوازتاسيس از سوی جهاد کشاورزی:

 • جواز تاسيس از سوی وزارت جهاد کشاورزی براي شروع كارهاي اجرايي و نیز نصب ماشين آلات صادر می شود.
 • متقاضی جواز تاسیس بایستی شرایط لازم را طبق قوانین مقررات دارا باشد.
 • انتخاب کردن عنوان صنعت مورد نظر در بخش جهاد کشاورزی که همان نام محصولات صتایع تبدیلی تکمیلی میباشد الزامی است.
 • توجه نمودن به محدوديتهاي موجود در صدور جواز تاسيس جهاد کشاورزی
 • تقدیم کردن مدارك مورد نیاز و اطلاعات لازم بمنظور اخذ جواز تاسيس جهاد کشاورزی
 • کامل کردن فرم پرسشنامه جواز تاسيس وزارت جهاد کشاورزی
 • کامل نمودن فرم مشخصات موسسان و شركا
 • ارائه دادن موارد مذکور در بالا به شکل يكجا به مديريت صنايع كشاورزي استان

مشاوره تغییر کاربری اراضی زراعی , مشاوره اخذ موافقت محیط زیست.