مجوز تاسیس وزارت صنایع

توضیحات کامل و کارآمد در زمینه اخذ جواز تاسیس صنایع

 

اخذ جواز تاسیس صنایع

جواز تاسیس مجوزی است که وزارت صنایع برای احداث یک واحد تولیدی صادر می کند. واحد های حقیقی و حقوقی ( شرکت ها و افراد ) که قصد تاسیس یک واحد تولیدی مثل کارخانه را دارند می توانند این جواز تاسیس را دریافت کنند. اولین قدم برای احداث کارخانه یا تولیدی اخذ جواز است.

 

به موجب پشتیبانی از تولید کنندگان داخلی، دولت مزایای خاصی برای این عزیزان درنظر گرفته که از جمله آن میتوان به پرداخت وام های بلند مدت و فاقد سود برای راه اندازی معادن و کارخانجات همراه با اخذ جواز تاسیس در شهرک های صنعتی اشاره کرد.

اخذ جواز تاسیس صنایع به دوشکل حقیقی و حقوقی قابل انجام است .اما مراحلی که بصورت عمومی برای کلیه جوازهای صنایع سپری می شوند به اینگونه می باشند: تنظیم طرح توجیهی ، تشکیل پرونده دارایی ،پرداخت فیش های واریزی، تنظیم تقاضانامه اخذ جواز از وزارت صنعت ، معدن و تجارت

 

مزایای اخذ جواز تاسیس

واگذاری زمین در شهرک های صنعتی با شرایط مناسب از خاص ترین مزایا می باشد  که به شکل ٣٠ % نقدی و ٧٠ % وام بدون بهره میباشد که توسط وزارت صنایع پرداخت می شود.طریقه ی باز پرداخت وام به شکل اقساط ٣٦ ماهه و در سررسیدهای ٣ ماه یکبار میباشد.

اما ممنوعیت اعطای جواز در گستره ی ١٢٠ کیلومتری تهران محدودیتی است که در اخذ جواز تاسیس موجود است که طبق قانون به تصویب رسیده در این حوالی به جز جواز صنایع کانی سلولزی و صنایع غذایی برای دیگر صنایع جواز تاسیس صادر نمیشود . شهرک های صنعتی اشتهارد و فیروزکوه در این قانون جایگاهی نخواهند داشت.
مجوز در دو بند (الف و ب) ارائه میشود:

الف : سرمایه گذاری در رشته فعالیت صنعتی كه در حوزه ی  اولویت های تعریف شده در سند های بالا دست همچون سند پیشبرد  صنعتی كشور برمبنای  آمایش سرزمین انجام می گیرد که براساس قوانین  از پشتیبانی  و تشویق های  سرمایه گذاری دولت بهره مند میشود.

ب : سرمایه گذاری در حوزه فعالیت صنعتی كه بیرون از حوزه ی  گزینه (الف) باشد که  از مشوق های مختص به خود سرمایه گذاری بهره مند نخواهد شد.

*معافیت های تبصره : پشتیبانی ها و تشویق ها ی خاص سرمایه گذاری موارد زیر را شامل می شود :

 • تسهیلات بانكی  (ریالی – ارزی (
 • یارانه زمین در شهرك صنعتی 
 • حقوق ورودی ماشین آلات و یارانه های انرژی( آب ، برق و گاز)

 

دستورالعمل صدور جواز تاسیس و پروانه بهره برداری صنایع معدنی و فلزی

پیشگفتار

متقاضیان سرمایه گذاری در فعالیتهایی که جز وظایف وزارت صنایع و صنایع و معادن میباشند (صنایع کانه آرائی .فرآوری مواد معدنی و صنایع فلزی ) میتوانند جهت اخذ مجوزهای مربوطه به وزارت صنایع و معادن مراجعه نمایند.
در این راستا وزارت صنایع و معادن وظایف برنامه ریزی هماهنگی توسعه نوسازی ایجاد بهره برداری حمایت و هدایت فعالیتهای نام برده را به شرح زیر بعهده دارد:

  تولید محصولات مواد معدنی کانه آرائی و صنایع فرآوری و فلزی

 1.  تولید فلزات آهنی و آلیاژهای آنها و شکل دهی این فلزات و پودرهای مربوطه
 2.  صنایع فلزی غیرآهنی شامل تولید کنسانتره عملیات ذوب ریخته گری پالایش و تولید شمش با ابعاد مختلف و آلیاژها و پودرهای مربوطه با مشخصات فیزیکی-شیمیایی استاندارد.
 3.  صنایع تولید انواع فروآلیاژها از قبیل (فروسیلیس، فرومنگنز، فروکروم، فرونیکل و غیره....)
 4.  تولید و فرآوری مصالح ساختمانی (پودرسنگ، سنگ نمره، گچ، پوکه معدنی انواع بالاست و غیره) بر اساس وظایف معین.
 5.  صنایع تولید انواع پودرهای معدنی در سایزهای مختلف.
 6.  صنایع تولید انواع مواد معدنی پالایش شده شامل شستشو و تغلیظ سیلیس، تالک، فلدسپات، کوئولن و ..... بروشهای مختلف.
 7.  صنایع تولید انواع مواد و فرآورده های نسوز شامل آجرهای نسوز منیزیتی، منیزیت کرومیتی، بوته نسوز گرافیتی، کربن منیزیتی، کروم منیزیتی، سیلیسی، دولومیتی، زیرکنی، شاموتی و .... و همچنین انواع مواد ویژه نسوز (جرم، ملات، مواد افزودنی، پاشیدنی بصورت شکل دار و بی شکل)
 8.  صنایع فرآوری انواع سنگهای تزئینی شامل برش خورده صیقل یافته در ابعاد مختلف (تایل اسلب و ...)
 9.  صنایع تراش و صیقل سنگهای نرم و سخت جهت ساخت مصنوعات سنگی از قبیل (مجسمه ، ستون، گلدان، سنگ لوح و ...)
 10.  صنایع فرآوری (تراش ، صیقل) انواع سنگهای قیمتی و نیمه قیمتی.
 11.  صنایع شیمیایی معدنی
 12.  صنایع فرآوری نمک (سنگی و چشمه ای و غیره)صنعتی و ید دار با رعایت استاندارد وزارت بهداشت.
 13.  استحصال انواع املاح معدنی از آبها و شورابه ها و منابع دیگر (نمک ، منیزیت ، پتاس و سایر املاح معدنی)
 14.  تولید شن و ماسه کوهی
 15.  علاوه بر فعالیتهای فوق الذکر هرکونه فعالیتهای صنعتی دیگر و وابسته به مواد معدنی که در چارچوب ضوابط این دستورالعمل قرار می گیرد.

 

مراحل ترتیبی جهت اخذ جواز تاسیس:

 1.  مراجعه به اداره کل صنایع و معادن استان مربوطه و یا معاونت برنامه ریزی توسعه و نوسازی وزارت صنایع و معادن و ارائه درخواست صدور جواز تاسیس با ذکر نوع تولید ظرفیت و محل احداث.
 2.  ارسال درخواست متقاضی به معاونت برنامه ریزی،توسعه و نوسازی توسط اداره کل
 3.  بررسی درخواست توسط کارشناسان معاونت توسعه و نوسازی ظرف یک هفته کاری
 4.  اظهار نظر حوزه معاونت ذکر شده به متقاضی .درصورتی که با درخواست ارائه شده موافقت گردید،متقاضی موظف است  ظرف مدت 3 ماه طرح توجیه فنی و اقتصادی خود را تهیه و تسلیم نماید.
  تبصره 1. فرمهای راهنما (فرم 1) برای راهنمایی و تهیه طرح در ادارات کل در دسترس متقاضی میباشند.
  تیصره 2. در خصوص برخی پروژه های معدنی که نیاز به سرمایه گذاری بالایی ندارد مانند پودرهای سنگ صدف نمک ،صنعتی،معمولی و برخی مواد دیگر، تکمیل و ارائه فرم نام برده برای صدور جواز تاسیس کافی است.
  تبصره 3. متقاضی میتواند طرح توجیه فنی و اقتصادی خود را همراه توام با درخواست ارائه کند.
  تبصره 4. قوانین و ضوابط بهداشت محیط کار و تجهیزات احتمالی لازم در طرح منظور گردد.
  تبصره 5. محدودیتهای احداث منطقه ای (شعاع 120 کیلومتری تهران و 50 کیلومتری اصفهان و ...) در ارائه طرح رعایت گردد.
 5.  بررسی طرح ارسالی و محاسبه و اعلام هزینه صدور جواز تاسیس به متقاضی ظرف یک هفته کاری ( در صورت تایید طرح)
 6.  صدور جواز تاسیس (فرم 2) توسط معاونت برنامه ریزی،توسعه و نوسازی و تحویل آن به متقاضی پس از دریافت فیش هزینه واریزی.
  تبصره:میزان حقوق دولتی جهت صدور جواز تاسیس بر مبنای نیم در هزار سرمایه گذاری ثابت مندرج در جواز تاسیس حداکثر تا سقف یک میلیون ریال بوده که توسط کارشناس مربوطه محاسبه و جهت واریز به دارنده جواز تاسیس اعلام می گردد.

 

 تمدید جواز تاسیس:

 1. اعتبار جواز تاسیس به مدت یکسال از زمان صدور خواهد بود و متقاضی فقط می تواند طی مدت تعیین شده نسبت به خرید زمین ،آب ،حق انشعاب برق،قرارداد ساخت یا خرید ماشین آلات و نیز تشکیل شرکت و غیره اقدام نماید.
 2.  کارشناس بررسی کننده هر سه ماه یک بار از طرح پیشرفت فیزیکی بازدید و آن را گزارش می نماید.
 3.  چنانچه متقاضی بنا به دلایل موجه موفق به اقدام موارد مندرج (خرید و ساخت و غیره...) در مدت تعیین شده نگردید با ارائه درخواست کتبی حداکثر تا 2 بار و هر بار به مدت 6 ماه الی 1 سال از سوی مرجع صادر کننده قابل تمدید خواهد بود.
 4.  تمدید مجدد جواز تاسیس به شرط پیشرفت کار مناسب نسبت به تمدید قبلی خواهد بود .
  تبصره 1. بر اساس مصوبه هیات دولت در هر دوره از تمدید جواز تاسیس مبلغ 10000 ریال بابت حقوق دولتی توسط متقاضی به حساب خزانه دولت واریز میگردد.
  تبصره 2. به شرط  موافقت مرجع صادر کننده و تطبیق با قوانین و ضوابط تغییر محل واحد مربوطه امکان پذیر می باشد.
 5. منوط به رعایت مسائل حقوقی و اداری و تایید مرجع صادر کننده مربوطه هرگونه تغییر در نام دارنده جواز تاسیس و پورانه بهره برداری امکان پذیر میباشد.
 6.  هرگونه تغییر در ظرفیت طرح و نوع تولید نیاز به ارائه طرح اصلاحی و یا توسعه ای از سوی متقاضی جهت بررسی و تایید میباشد.

 

 ضوابط صدور پروانه بهره برداری

پروانه بهره برداری به صنایع فرآوری مواد معدنی فلزی و غیر فلزی که از وزارت صنایع و معادن جواز تاسیس دریافت داشته اند و نسبت به احداث راه اندازی آزمایشی اقدام نموده اند و یا واحدهایی که پرونده آنها طبق توافق فی مابین این وزارت و وزارت صنایع به وزارت صنایع و معادن منتقل میگردد بشرح مراحل زیر صادر میگردد:

 1.  ارائه درخواست کتبی دارنده جواز تاسیس به وزارت صنایع و معادن
 2.  دریافت تکمیل و ارائه فرم سوالات مربوط به صدور پروانه بهره برداری ( فرم شماره 3) از سوی متقاضی
 3.  بازدید کارشناس بررسی کننده از عملیات اجرایی پروژه و مطابقت آن با طرح اولیه و آئین نامه های مربوطه و گزارش ازچگونگی پیشرفت طرح
 4.  کارشناس بررسی کننده پس از بازدید از طرح براساس هزینه های صورت گرفته (قیمت تمام شده طرح با توجه به نرخ روز) پیش نویس فرم پروانه بهره برداری (فرم 4) را تهیه نموده و برای تایید و امضا به معاونت مربوطه ارسال مینماید.
 5.  پس ار تصویب و امضا پروانه بهره برداری توسط مقام مسئول،فرم پروانه بهره برداری (فرم شماره 4) تایپ و به تعداد 6 نسخه تکثیر و پس از ثبت در دفتر یا دبیرخانه نسخه اصل آن پس از دریافت حقوق دولتی ( بر اساس میزان سرمایه ثابت طبق جدول پیوست حداکثر تا مبلغ 150 هزار ریال) به متقاضی تحویل و مابقی نسخ نیز همانند جواز تاسیس به مراجع مربوطه ارسال می گردد.
 6.  این دستورالعمل جایگزین دستورالعمل شماره 2934/600 مورخه 1375/5/2 میباشد که در این صورت لزوم برای اطلاع از گردش کار در اختیار متقاضی قرار خواهد گرفت.

مشاوره تغییر کاربری اراضی زراعی , مشاوره اخذ موافقت محیط زیست.