مجوز تاسیس آتلیه عکاسی

دانستنی هایی  در مورد اخذ مجوز آتلیه عکاسی

همان گونه که مستحضر هستید تمامی مشاغل، تحت نظارت مستقیم اتحادیه واصناف مربوط به خود مشغول به کار هستند و نمی‌توانند به صورت مجزا اقدام به فعایت کنند، قبل از انجام هر کاری می بایست همانند مشاغل دیگر، آشنایی مختصری با صنف مربوط به شغلتان یعنی «اتحادیه عکاسان و فیلم‌برداران تهران» واقع در خیابان آزادی مابین خیابان قریب و اسکندری شمالی داشته باشید.

 

لازم به ذکر است که برای رسمیت بخشیدن به کار و رهایی از مشکلات ناشی از نداشتن مجوز نیازمند دریافت یک مجوز رسمی و قانونی هستید.
البته در این امر آموزش حرف اول را می‌زند. اگر در زمینه عکاسی مدرک معتبری دارید، مثلاً کارشناس عکاسی هستید یا مدرک فنی و حرفه‌ای دارید، یک قدم جلوتر هستید اما اگر آموزشی در این خصوص ندیده اید و مدرکی هم ندارید؛ می‌توانید با حضور در کلاس‌های آموزشگاه عکاسی حرفه‌ای هم عکاسی را علمی، حرفه‌ای و کاربردی بیاموزید و هم مدرک معتبر و رسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و بعد هم مدرک بین المللی سازمان فنی و حرفه‌ای را اخذ  کنید. بی شک در کنار این مدارک‌ در عکاسی چنان خبره‌اید که به سادگی آزمون اتحادیه را پشت‌سر می‌گذارید و با موفقیت نمره‌ قبولی آزمون اتحادیه را کسب می‌کنید.

سرانجام بعد ازقبولی در آزمون عملی و شفاهی صنف و بعد از مشخص شدن سطح مهارت، بیشترین وقتتان را به انتخاب مکان و فضا برای راه‌اندازی آتلیه در تهران اختصاص دهید. استودیوی عکاسی مورد نظر باید طبق ضوابط اتحادیه، به متراژ ۳۰ مترمربع فضای تجاری یا اداری با قابلیت تبدیل به آتلیه عکاسی باشد که بعد از ارزیابی توسط نماینده و کارشناسان اتحادیه، صلاحیت آن بررسی می‌شود. فضای لازم برای کار فیلم‌ برداری و فروشگاه نیز ۱۲ مترمربع است که مورد نظارت و بازرسی‌های لازم توسط اتحادیه قرار می‌گیرد.

در نظر داشته باشید که باید در اجاره‌نامه ملک، عنوانی که مشخص کند ملک مربوطه جهت شغل عکاسی اجاره داده شده است لحاظ شود و سند مالکیت یا اجاره‌نامه رسمی ملک مذکور به نام صاحب مجوز باشد. اگر این مرحله نیز با موفقیت به اتمام رسید باید برای تسلیم درخواست صدور جواز، روزهای دوشنبه یا چهارشنبه، سری به اتحادیه عکاسان بزنید و از مسئول حاضر بخواهید تا فرم مربوط به مدارک بعدی را در اختیارتان قرار دهد.
این فرم ارائه دهنده راهنمایی‌های لازم برای آماده کردن مدارک اولیه جهت تشکیل پرونده به شما می باشد. به طور مثال اگر ملک اجاره‌ای است، سند اجاره‌نامه رسمی و یا عادی مربوط به مالک یا مالکان یکی از مدارکی است که باید تحویل داده شود؛ لازم است در این سند مشخصات کامل ملک اجاره شده برای شغل عکاسی و فیلم‌برداری و یا دیگر رسته‌های تحت پوشش اتحادیه نیز قید شده باشد. ارائه اسناد مالکیت موجرین جهت احراز هویت آنها در مورد محل‌های اجاره‌ای هم الزامی است و اگر ملک متعلق به خودتان است سند مالکیت اعم از مدارک مربوط به اثبات کاربری تجاری، اداری و یا کارگاهی از شهرداری منطقه مربوطه مثل پایان‌کار، جواز ساختمان، نداشتن خلافی و یا گواهی ساخت ساختمان نیز باید تحویل داده شود.

مراحل و مدارک لازم جهت اخذ مجوز:

 1. مراجعه به اتحادیه مربوطه
 2. تقاضای پروانه کسب قبل از دائر نمودن محل کسب
 3. ارائه گواهی مهارت فنی از سازمان آموزش فنی و حرفه ای
 4. بازرسی محل کسب توسط بازرس اتحادیه
 5. اجاره نامه یا سند مالکیت محل کسب
 6. تعهد محضری مبنی بر اصالت مدارک
 7. فتوکپی از تمام صفحات شناسنامه
 8. فتوکپی از دو طرف کارت ملی
 9. 12 قطعه عکس 3*4
 10. فتوکپی کارت پایان خدمت یا معافی(برای آقایان)
 11. آزمون فنی توسط کمیسیون فنی اتحادیه
 12. ارائه فیش حقوقی و حق عضویت اتحادیه
 13. ارائه گواهی عدم اعتیاد
 14. ارائه گواهی عدم سوء پیشینه
 15. ارائه تائیدیه از اداره اماکن
 16. ارائه تائیدیه از شهرداری
 17. ارائه تائیدیه از دارایی
 18. ارائه فیش ابطال تمبر
 19. ارائه فیش صنعت،معدن و تجارت
 20. ثبت نام در سایت ایرانیان اصناف
 21. تأیید توسط مجمع امور صنفی
 22. صدور پروانه کسب توسط اتحادیه
 23. آغاز فعالیت در واحد صنفی

بعد از ارائه مدارک، ارزیابی‌های لازم توسط نماینده اتحادیه صورت گرفته و بعد از سپری شدن مراحل قانونی، مجوزتان پس از پرداخت حدود 2500000 آماده شده و می‌توانید به صورت رسمی با در دست داشتن مجوز لازم، فعالیت حرفه‌ای خود را شروع کنید. بدون شک گذراندن تمام این مراحل قانونی به شما اطمینان قلبی برای شروع یک کار حرفه‌ای، تجربه‌اندوزی، درآمدزایی، کسب اعتبار شغلی و... می‌دهد.

مشاوره تغییر کاربری اراضی زراعی , مشاوره اخذ موافقت محیط زیست.