بیت کوین و تاثیر آن بر مصرف برق ایران

بیت‌کوین چیست؟

اسکناس یا سکه بیت‌کوین موجود نمی باشد و بیت‌کوین تنها یک شیوه پرداخت دیجیتال می باشد که بر اساس رمزنگاری و با شبکه‌ای از کامپیوترها امکان پذیر می باشد.
در واقع بیت‌کوین دارای یک صاحب ، بانک مرکزی یا مرکز دیگری مثل کامپیوتر و سِرور اصلی نمی باشد و نقل و انتقال‌ها با تایید در تمام شبکه صورت می گیرد.
هر یک از بیت‌کوین ها دارای زنجیره‌ای دیجیتال از سوابق تراکنش می باشند(blockchain) که به شکل پراکنده بر روی شبکه، ذخیره‌ و به روزرسانی می گردد. نقل و انتقال های بیت‌کوین می‌تواند به صورت ناشناخته صورت گیرد.

ماینر چیست؟

کامپیوترهایی می باشد که در شبکه بیت‌کوین قرار دارند و تراکنش‌ها را ذخیره و تایید می نمایند و می‌توانند در مقابل آن با انجام مسائل ریاضی مخصوص ، بیت‌کوین‌های تازه بیرون آورند.

با افزایش ارزش بیت‌کوین در حال حاضر پردازشگرهای خاصی به منظور خارج کردن بیت کوین طراحی و ایجاد گردیده اند که به آنها ماینر (معدنکار) گفته می شود. به دلیل مراحل سختی که مسائل ریاضی در ارتباط با بیت‌کوین وجود دارد ، بعضی اوقات تعدادی ماینر به صورت همزمان باهم فعالیت می کنند تا شانس خود به منظور بدست آوردن بیت‌کوین تازه افزایش یابد. همچنین این ماینرها مصرف انرژی حدودا زیادی دارند.

نخست رقابت تنها میان کامپیوترهای لپ تاپ بود ولی به دلیل ایجاد قوانینی در شبکه که طبق آن هر چقدر تعداد رایانه‌های موجود در شبکه افزایش یابد، الگوریتم به شکل خودکار تنظیم می گردد تا پیچیده تر شود و هر فردی تمایل به رقابت داشته باشد باید از کامپیوترهای قوی‌تر و برق بیشتری استفاده نماید.

در حال حاضر تقریبا ۱۲.۵ بیت کوین در هر ۱۰ دقیقه یا بیشتر استخراج می گردد رقم آن حدودا ۱۲۰هزار دلار (۵۵۰ میلیون تومان) می باشد (در اسفند ماه ۱۳۹۶). به صورتی که افراد تمایل زیادی به سرمایه گذاری‌های زیاد در این بخش دارند و همین موضوع سبب گردیده که رقابت دشوارتر گردد.

استخراج بیت کوین به این دلیل دشوار می باشد که هیچ فردی توانایی چیره شدن بر سیستم حسابداری آن را ندارد و نمی تواند به سوابق توجهی نکند.

نحوه ماینر در ایران

در ایران بیت کوین سبب گردیده که افراد در مساجد و یا کارخانه ها و سایر مکان هایی که دارای برق صنعتی تعرفه دار می باشند اقدام به استخراج بیت کوین نمایند.

در یزد تعدادی از افراد در پوشش دو کارخانه تعطيل شده و به وسیله برق صنعتی تعرفه‌دار در کل شبانه روز، ارز ديجيتال تولید می کردند. همچنین در دو مزرعه استخراج دیجیتال ارز ، هزار دستگاه استخراج (ماینر) که دارای برق تعرفه صنعتی بوده فعالیت می کردند و در مجموع یک مگاوات برق استفاده نموده اند. این دستگاه‌ها سبب اتلاف انرژی برق شهری و صنعتی می شود و در برخی اوقات موجب کم شدن میزان انرژی در کارخانه‌های تولیدی می گردد.

همچنین گزارش شده که از برق مجانی مسجد به منظور استخراج بیت کوین استفاده می شود و به دلیل رشد روزافزون استفاده از این دستگاه و استخراج ارز دیجیتال ، دیده می شود که از برق مکانهایی که برق رایگان دارند استفاده شود که یکی از این مکان ها مساجد یا مدارس می باشد.

هزینه برق به منظور تولید بیت کوین در ایران

شرکت توانیر عنوان نموده که تا چند هفته دیگر قیمت ویژه برق به منظور تولید بیت‌کوین اعلام و مشخص می شود. این مورد می تواند بر اقتصاد برق ایران تاثیر گذار باشد. طبق این مورد با تعیین قیمت برق به منظور استخراج ارز دیجیتال و بررسی ظرفیت‌های شبکه، درخواست استخراج کنندگان ارز دیجیتال به صورت رسمی بررسی می گردد. تعداد زیادی از تحلیلگران اعتقاد دارند، ایران به بهشت ایجاد ارز دیجیتال مانند بیت‌کوین تبدیل گردیده به دلیل اینکه قیمت برق بسیار پایین می باشد و این مورد موجب گردیده تعداد بسیاری از افراد با خرید دستگاه‌های ماینر اقدام به استخراج بیت‌کوین نمایند.

ایجاد هر بیت کوین برابر با مصرف سالانه ۲۴ خانه در تهران برق استفاده می‌کند. یارانه هر کیلووات برق ۵۰۰۰ ریال می باشد به این معنی که ایجاد یک واحد بیت کوین تقریبا ۳۵۰ میلیون ریال بر اساس یارانه دولتی هزینه دارد یا تقریبا ۲۷۰۰ دلار.

بیت کوین در ایران به مبلغ ۱۱۷۷۰ دلار معامله گردید که ۳۸ درصد در این ماه و بالای ۲۰۰ درصد به طور سالانه با افزایش روبرو بوده است.طبق این ارقام استخراج هر واحد بیت کوین ۸۳۰۰ دلار یاهمان ۱۰۸ میلیون تومان در ایران ایجاد درامد می کند.

مشاوره تغییر کاربری اراضی زراعی , مشاوره اخذ موافقت محیط زیست.