تنزل چهار پله‌ای جایگاه ایران در فضای کسب و کار

 

کنفرانس برگزار شده در منطقه بلگراد صربستان تحت عنوان شاخص سهولت انجام کسب و کار بانک جهانی
بانک جهانی بر اساس گزارش های جدیدی که از وضعیت کسب و کار جهانی به دست آمده است آن را تحلیل نموده که در این بررسی کشور ایران در بین 190 کشور توانسته جایگاه 128 را به دست بیاورد که این رتبه را در بین شاخص سهولت کسب و کار جهانی به دست آورده است.
ایران در سال گذشته رتبه ۱۲۴ را داشت که نسبت به سالهای گذشته فرآیندی نزولی را طی کرده است.
رتبه ایران از فضای کسب و کار بر اساس اخبار جدید بانک جهانی با صرف نظر از اینکه سیر نزولی رتبه و جایگاهش بیشتر شده که اصلی ترین دلیل این مسئله،با به کار انداختن سیستم پرداخت آنلاین جهت پرداخت مالیات مردمی و همچنین اصلاحات گمرکی در ارتباط است،رتبه اش چیزی حدود 2.34 واحد بیشتر شده که امتیازش به 56.98 رسیده است. ب
سیر نزولی امتیاز ایران در حقیقت نشان دهنده این موضوع میباشد که سایر کشورها سرعت بیشتری در اصلاحات کسب و کار داشته اند و به همین علت است که رتبه و جایگاه بهتری از ایران را دارا هستند.
بانک جهانی ۱۹۰ کشور را از جهت وضعیتی که در کسب و کار دارند رتبه بندی کرده است که این امتیاز دهی از صفر تا صد می باشد و کشورهای برتر آن کشورهایی هستند که امتیاز برتری هم نسبت به سایر کشورها دارند.
در صدر جدول این رتبه بندی ها به ترتیب کشور نیوزیلند، سنگاپور، دانمارک، هنگ‌کنگ و کره جنوبی، و نیز در انتهای این جدول رتبه بندی کشورهایی از قبیل سومالی، اریتره، ونزوئلا، یمن و لیبی قرار دارند.
کشور نیوزلند امتیاز ۸۶٫۵۹ را دارد که برترین کشور از لحاظ شاخص کسب و کار میباشد و همچنین سومالی امتیاز ۲۰ را را به عنوان اخرین کشور گرفته است. امتیاز دو سوم از ۱۹۰ کشوری که در این لیست تهیه شده توسط بانک جهانی است، بیشتر از امتیاز ایران می باشد.
در بین همسایه‌های کشور ایران ، اوضاع کشورهای مجاور مثل پاکستان و افغانستان و عراق به مراتب بدتر از وضعیت ایران است، در حالی که این کشورهای نام برده سعی خود را در بهبود وضعیت کسب و کار کرده اند که تا حدودی اوضاع را بهبود بخشیده اند که باز از بین این کشورها افغانستان بیشترین اصلاحات را در فضای کسب و کار داشته است و پس از آن کشورهای از قبیل جیبوتی و چین و جمهوری آذربایجان این اصلاحات را بهتر انجام داده اند.
لازم به ذکر است که بدانید در بین همسایه های کشور ایران ،جمهوری آذربایجان است که توانسه بهترین رتبه را در رتبه بندی بانک جهانی از آن خود نماید که به این معنی میباشد که دارای بهترین وضعیت کسب و کار میباشد در بین کشورهای همسایه ایران که رتبه ی 25 و امتیاز 78،64 را توانسته به دست بیاورد و در بین کشورهای منطقه گرجستان وضعیت کسب و کار مناسبی داشته که جایگاه ششم را از آن خود کرده است.کشورهایی از قبیل کشور روسیه و ترکیه به مراتب جایگاه 31 و 43 را به دست آورده اند در این رده بندی انجام شده توسط بانک مرکزی و کشورهای حاشیه خلیج فارس در رتبه های بین 62 تا 97 می باشند.
بر اساس اخبار به دست رسیده، چنانچه که شخصی قصد راه اندازی کاری را در ایران داشته باشدبایستی از حداق 5 الی 10 مرحله اداری عبور کند و کلی زمان برای این امر بگذارد که این اتلاف وقت بسیار بد میباشد و از همین جهت است رتبه مناسبی را از بانک جهانی دریافت نکرده است.
در کشور ایران بمنظور اخذ مجوز ساخت‌وساز به طی کردن ۶ مرحله اداری و صرف وقت به مدت 31 روز میباشد که بسیار ازاردهنده است.
شاخص کنترل کیفیت ساختمان‌ها درکشور ایران نیز در بازه رتبه بندی از ۰ تا ۱۵، نزدیک به عدد 12.5 میباشد و به همین دلیل است که رتبه ای میانه در بین رتبه های 190 کشور را دارد.
و بایستی دانست که بدترین شاخص‌ در فضای کسب و کار ایران مرتبط به راه انداختن کار و محافظت نمودن از سرمایه‌داران خرده‌پا میباشد.
بانک جهانی جهت رتبه بندی کشورها بر اساس «محیط کسب و کار جهانی» بر ده مؤلفه تاکید دارد: 1-شروع کردن کسب و کار، 2- دریافت اجازه ساخت و ساز، 3- در دسترس بودن برق،4- ثبت نمودن مالکیت، 5-اخذ اعتبارات، 6-حفاظت از سهام‌داران خرد، 7-پرداخت نمودن مالیات، 8-انجام تجارت فرامرزی، 9-اجرا کردن قراردادها

10-ورشکستگی.


در مهر ماه سال گذشته اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی کشور ایران نیز با نشر دادن آخرین خبر از وضعیت کسب و کار خود که مرتبط به تابستان 97 میباشد، بیان کرد که در «تمامی استان‌ها»، اوضاع مؤلفه‌های اثرگذار روی محیط کسب وکار ایران «به مراتب وخیم تر گشته است».

فعالان اقتصادی که مشارکت‌کننده در این پایش هستند ، به‌ترتیب سه مؤلفه را از قبیل : « قابل پیش‌بینی نبودن و نوسانات قیمت مواد اولیه و محصولات»، «عدم ثبات سیاست‌ها، قوانین و مقررات و رویه‌های اجرایی نظارت کننده روی وضعیت کسب‌وکار» و «سخت بودن تأمین مالی از سوی بانک‌ها» را بدترین و نامناسب ترین مؤلفه‌های محیط کسب‌وکار کشور در مقایسه با سایر مؤلفه‌ها می دانند.
از نظر اتاق بازرگانی، استان‌هایی از قبیل استان مرکزی، خوزستان، ایلام و تهران به ترتیب بالاترین سیر نزولی را در کسب و کار تابستان سال گذشته داشته اند .

مشاوره تغییر کاربری اراضی زراعی , مشاوره اخذ موافقت محیط زیست.