جواز تاسیس

جواز تاسیس عبارت است از مجوزی که وزارت صنایع برای افتتاح یک واحد تولیدی صدور می نماید. شرکت ها و اشخاص چه حقیقی و چه حقوقی می توانند این مجوز تاسیس را اخذ نمایند به شرط آنکه آن فردی که تصمیم دارد یک واحد تولیدی مثل کارخانه را تاسیس کند از شرایطش برخوردار باشد. اولین قدم به منظور افتتاح یک کارخانه تولیدی، دریافت جواز تاسیس می باشد.

جواز تاسیس

 سوالات زیر در ارتباط با مجوز تاسیس

 • فرایند دریافت مجوز تاسیس چه مدت زمان می برد؟
  معمولا مدت زمان موردنیاز برای انجام این مورد 14 روز می باشد.
 • هزینه های پرداختی به منظور دریافت مجوز تاسیس چقدر می باشد؟
  هزینه پرداخت شده به منظور افتتاح یک واحد صنعتی به مبلغ یک و نیم میلیون تومان است.
 • مجوز تاسیس به نام چه فردی باید ثبت شود؟
  در صورتی که تصمیم دارد مجوز تاسیس دریافت نمایید باید مشخص کنید که قرار است واحد صنعتی برای شرکت ویژه ای و یا شخص بخصوصی افتتاح گردد. در صورتی که زیرنظر شرکت به خصوصی می باشد، به صورت حقوقی و در سایر موارد به صورت حقیقی صدور می یابد.
 • مدارک لازم به منظور دریافت مجوز تاسیس حقیقی چه چیزهایی می باشد؟
  در صورتی که شخص درخواست کننده، فرد ویژه ای باشد باید برای دریافت مجوز تاسیس کپی شناسنامه و اصل کارت ملی خود را به همراه داشته باشد.
 • مدارک لازم به منظور دریافت مجوز تاسیس حقوقی چه مواردی می باشد؟
  در صورتی که تصمیم داشته باشیم که مجوز برای یک فرد حقوقی صدور یابد، باید کپی شناسنامه مدیر عامل را نیز به همراه کارت ملی او به همراه داشته باشید. آگهی تاسیس و آگهی آخرین تغییرات شرکت نیز از موارد موردنیاز به منظور دریافت مجوز تاسیس محسوب می شود.

 

نکات لازم در مورد مجوز تاسیس

نیاز است مطلع باشید که مجوز حقیقی و حقوقی مشابه هم می باشند و تفاوتی باهم ندارند ولی در صورتی که بخواهید وام بیشتر از یک میلیارد تومان به منظور صنعت ذکر شده دریافت نمایید بهتر است که جواز حقوقی باشد.

بعد از دریافت مجوز تاسیس، فرد درخواست کننده می تواند معرفی نامه زمین را برای شهرک صنعتی از موسسه ذکر شده دریافت کند. در صورتی که فرد درخواست کننده تمایل داشته باشد ، این موسسه قادر است در ارتباط با اخذ وام از بانک ها به منظور تولید ، خدماتی را ارائه کند.

به منظور اخذ مجوز تاسیس باید یک جلد طرح توجیهی که میزان هزینه های نهایی در آن ذکر شده به همراه داشت.

مجوز تاسیس تنها یک جواز به منظور آغاز فعالیت، تاسیس و افتتاح مکان می باشد و هیچ اعتبار دیگری ندارد. مجوز تاسیس در دو حالت حقیقی (فرد) و حقوقی (شرکت) صدور می یابد و به مدت یکسال دارای اعتبار است.

مجوز تاسیس به صورت معمول در شعاع 120 کیلومتری شهرها صادر می شود.

 1. 120 کیلومتر خارج از شعاع شهر کرج مانند اشتهارد
 2. 120 کیلومتر خارج از شعاع شهر قزوین مانند کاسپین
 3. 120 کیلومتر خارج از شعاع شهر تهران مانند دماوند، فیروزکوه، ساوه

برای ثبت نام، علائم تجاری فارسی و برای تولید و بسته بندی، فرد درخواست کننده باید دارای جواز تاسیس با مدارکی مرتبط با تولید یا بسته بندی باشد.

مراحل و زمان‌بندی صدور جواز تاسیس

 1. وارد شدن به سامانه صدور مجوز های صنعتی و معدنی
 2. ثبت نام و اخذ نام کاربری و رمز عبور به وسیله پست الکتریکی
 3. وارد شدن به سامانه صدور مجوز های صنعتی و معدنی
 4. تکمیل فرم تقاضای مجوز تاسیس
 5. بررسی نمودن به وسیله کارشناسان اداره برنامه‌ریزی
 6. تاییدیه هزینه صادر شدن و ارائه اصل مدارک
 7. صادر شدن مجوز تاسیس

هدف از کد آیسیک ISIC همان کدی است که در سیستم جامع وزارت صنعت و معدن، کالاهای مختلف تشخیص داده می شوند و اگر یک محصول کد آیسیک در سیستم نداشته باشد باید پیش از دریافت مجوز تاسیس نسبت به اختصاص دادن کد تازه برای آن کالا اقدام نمود.

- اطلاعات مندرج در مجوز تاسیس بر اساس اطلاعات موجود در طرح توجیهی داده شده به سازمان صنعت و معدن و تجارت استان می باشد که پیش از صادر شدن مجوز تاسیس به وسیله کارشناسان سازمان مربوطه مورد تایید قرار گرفته است.

- بر اساس قوانین موجود، کار کردن در هر یک از زمینه های صنعتی به جز صنایع غذایی باید بر اساس قانون در خارج از شعاع 120 کیلومتری محدوده شهر تهران باشد.

- تعدادی از امتیازات دریافت این مجوز عبارتند از: خرید زمین در یکی از شهرکهای صنعتی مصوب استان تهران به قیمت دولتی و پرداخت 30% نقد و 70% اقساط سی ماهه – ثبت برند برای محصولات لازم در اداره ثبت علائم تجاری – حضور یافتن در نمایشگاههای داخلی تا هنگام دریافت پروانه بهره برداری – نفع بردن از تسهیلات دولتی (پس از تایید شدن از طرف سازمان صنعت و معدن و بانک عامل) با سود دولتی و بازپرداخت بلند مدت و...

 تاریخ بروزرسانی: 98/04/29

مشاوره تغییر کاربری اراضی زراعی , مشاوره اخذ موافقت محیط زیست.