ضوابط و مقررات در استفاده از مزایای پروانه‌های صنعتی

ضوابط و مقررات در استفاده از مزایای پروانه‌های صنعتی

1- تسهیلات بانکی: واحدهای دارنده پروانه صنعتی امکان بهره‌مندی از تسهیلات بانکی در قالب ارزی (یورو) و ریالی با نرخ مصوب صنعتی با نرخ بهره 12٪ از طریق بانک صنعت و معدن را دارند.تسهیلات مذکورازمحل طرح آمایش صنعت و معدن و جهت تأمین سرمایه در گردش واحدهای دارنده پروانه صنعتی و خرید ماشین‌آلات قابل دریافت می‌باشد.

2- دیون و جرایم بانکی: واحدهای دارنده پروانه صنعتی که در اثر عدم توانایی در بازپرداخت اقساط بانکی دچار جرایم بانکی می‌شوند، امکان بهره‌مندی از بخشودگی جرایم بانکی دولتی و نیز استمهال بدهی به مدت یکسال وجود دارد. همچنین واحدهای بحرانی که دارای بدهی‌‌های بانکی، بدهی به ارگان‌های دولتی و حقوق پرسنلی می‌باشند نیز می‌توانند ضمن رفع صدور اجرائیه از استمهال دیون و اخذ وام سرمایه در گردش نیز بهره‌مند گردند.

3- معافیت مالیاتی ماده 132:واحدهای دارنده مجوز صنعتی که در خارج از محدوده 120 کیلومتری محدوده تهران احداث می‌گردند پس از اخذ پروانه بهره‌برداری به مدت 10 سال از پرداخت مالیات بر درآمد معاف می‌باشند.

4- معافیت مالیاتی ماده 138: واحدهای دارنده پروانه صنعتی که اقدام به اجرای طرح‌های انتقال، توسعه و تکمیل خط تولید و از طریق هماهنگی قبلی با سازمان صنایع و معادن، سازمان امور مالیاتی و حسابرس رسمی نمایند، امکان بهره‌مندی از معافیت مالیاتی به میزان 50٪ مالیات اظهاری و به مدت 5 سال میسر می‌باشد.

5- معافیت ماده 103 تأمین اجتماعی: واحدهای دارنده پروانه صنعتی که اقدام به جذب نیروی کار جدید و افزایش تعداد اشتغال نمایند، امکان بهره‌مندی از معافیت حق بیمه سهم کارفرما و نیز کاهش مالیات بر درآمد به میزان مالیات بر درآمد حقوق دریافتی کارکنان جدید الاستخدام را دارند.

6- مواد 9 و 10 قانون نوسازي صنايع: واحدهای دارنده پروانه صنعتی درصورت ايجاد هر اشتغال جديد مي‌توانند يكي از كاركنان با 25 سال سابقه پرداخت بيمه خود را به همراه بیمه بیکاری بازنشسته كنند.

7- معافیت کامل گمرکی ماشین‌آلات خط تولید: واحدهای دارنده مجوز یا پروانه صنعتی که اقدام به ورود ماشین‌آلات خط تولید نمایند و در صورتی که مشمول عدم ساخت داخلی باشد، امکان بهره‌مندی کامل از معافیت حقوق ورودی و سود بازرگانی ماشین‌آلات میسر می‌باشد.

8- ورود ماشین‌آلات مستعمل خط تولید: واحدهای دارنده مجوز یا پروانه صنعتی که اقدام به ورود ماشین‌آلات خط تولید به صورت مستعمل نمایند، با توجه به ممنوعیت ورود ماشین‌آلات مستعمل، امکان اخذ مجوز جهت ورود ماشین‌آلات مستعمل را دارند.

9- معافیت گمرکی ماده 39: واحدهایی که اقدام به ورود مواد اولیه مورد استفاده در محصولات تولیدی نمایند و در صورتی که میزان تعرفه مواد اولیه بالاتر از محصول نهایی باشد، امکان بهره‌مندی از تخفیف به میزان مابه‌التفاوت میزان دو تعرفه وجود دارد.

10- مواد اولیه داخلی با تعرفه دولتی: واحدهای دارنده پروانه صنعتی که از مواد اولیه شیمیایی، پلاستیک و سایر مشتقات نفتی تولیدی در پالایشگاه‌ها و پتروشیمی‌های داخلی استفاده می‌نمایند، امکان بهره‌مندی از خرید مواد به قیمت دولتی را دارند.

11- حامل‌های انرژی با تعرفه صنعتی: واحدهای دارنده پروانه صنعتی می‌توانند از تعرفه مخفف صنعتی جهت تأمین سوخت نفت سفید، نفتگاز و نفتکوره مورد استفاده در خط تولید، گرمایش سالن‌ها، وسائط نقلیه و دیزل ژنراتور بهره‌مند شوند. همچنین تأمین انشعاب برق به نرخ صنعتی نیز میسر می‌باشد.

12- پروانه ساخت بهداشتی:واحدهای دارنده پروانه صنعتی تولید کننده محصولات غذایی، دارویی، آرایشی و بهداشتی، امکان اخذ پروانه ساخت از معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی ایران را خواهند داشت.

13- شرکت در مناقصات:واحدهای دارنده پروانه صنعتی می‌توانند به عنوان تأمین کننده قطعات و تجهیزات به صورت دست اول در مناقصات دولتی و یا خصوصی شرکت نمایند.از جمله می‌توان به تأمین‌ کنندگان قطعات جهت خودروسازان اشاره نمود.

مشاوره تغییر کاربری اراضی زراعی , مشاوره اخذ موافقت محیط زیست.