پروانه بهره برداری

پروانه بهره برداری به مجوزی اطلاق می گردد که کلیه قسمت های صنایع و معادن کارهای لازم را اعم از فراهم نمودن زمین و تاسیسات و ایجاد ساختمان به منظور قرارگیری ماشین آلات خط تولید ، تامین نیروی انسانی و تولید آزمایشی صورت گرفته است فارغ از اینکه دارای مجوز تاسیس بوده اند یا نبوده اند. در این صورت می توانند پروانه بهره برداری دریافت نمایند.

 پروانه بهره برداری

تبصره(1): در حقیقت تولید آزمايشی به معنای قرارگیری و راه اندازی ماشين آلات و تجهيزات مرتبط با ساخت محصول در يک دوره مشخص و معین به صورت انبوه است.

مشخص کردن این مورد که توليد آزمايشی صورت گرفته یا خیر، وظیفه سازمان صنايع و معادن استان مربوطه است.

تبصره(2): رعايت نمودن موضوع ممنوعيت دریافت و صادر شدن پروانه بهره برداری در شعاع 120 كيلومتري تهران وشعاع 50 كيلومتري اصفهان لازم می باشد.

شیوه فعالیت پروانه بهره برداری

1- پرسشنامه پروانه بهره برداری باید به وسیله فرد درخواست کننده تکمیل گردد و سپس به سازمان صنايع و معادن استان ارائه گردد و بعد مورد سنجش قرار می گیرد و تکمیل بودن اطلاعات آن تایید می گردد.

2- ظرفيت سنجي به منظور تعیین حداکثر ظرفيت توليد طبق ماشين آلان قرار گرفته برای سه شيفت (280 روز كاری ، راندمان 80%) و به منظور 5000 ساعت برای کلیه صنايع در تمام سال محسوب می شود.

پروانه بهره برداری به جوازی گفته می شود که در تمامی گرایشات کسب و کار به بخش های صنفی تعلق می گیرد. نظام ارائه مجوز به بخش های صنفی، موردی رایج در تمام کشورهای جهان است، در نتیجه تفاوت بسیاری در تعداد فرآیندها و زمان تائیدیه مجوز در کشور ما با سایر کشورهای جهان وجود دارد. در کشور ما برای دریافت جواز ارگانهای مختلفی موجود می باشد که میتوان به نهاد ریاست جمهوری، وزارت بهداشت، اتحادیه ها و اصناف گوناگون و... اشاره نمود.

در کشورهایی مانند آمریکا و استرالیا که بیشترین امتیاز را در این بخش دارا می باشند، فرآیند دریافت مجوز در مدت زمان بسیار اندکی (1 الی 2 روز) صورت می گیرد، در حالی که در کشور ما فرآیند دریافت جواز به زمان طولانی احتیاج دارد و به اختصار دارای 4 مرحله زیر است:

مراحل دریافت پروانه

 1. نشان دادن گواهی که نشان دهنده سوء سابقه نداشتن و عدم اعتیاد می باشد
 2. دریافت مجوز از شهرداری (عوارض سالانه)
 3. دریافت مجوز از طرف وزارت دارایی ( همان مالیات کسب)
 4. تایید شدن صلاحیت شخصی و مکانی از طرف اداره نظارت بر اماکن عمومی

پس از دریافت مجوز از قسمت های صنفی علاوه بر آغاز فعالیت از امتیازاتی نیز برخوردار می گردند که در زیر به تعدادی از آنها اشاره می کنیم:

امتیازات پروانه بهره برداری

 1.  از شرایط لازم برای ثبت (برند) در هر واحد صنفی ارائه جواز مرتبط با فعالیت آن می باشد.
 2. جهت اخذ وام مضاربه و وام خرید ماشین آلات یا تجهیزات اولیه متقاضیان بایستی پروانه بهره برداری را به بانک ها و موسسات مالی ابراز کنند.
 3. اشخاص حقیقی یا حقوقی در صورت کسب جواز از وزارت ارشاد بمنظور فعالیت های فرهنگی و هنری، انتشاراتی و مطبوعاتی از پرداخت مالیات معاف هستند
 4. قسمت هایی که از مجوز پروانه صنعتی برخوردار می باشند، در صورتی که به علت عدم توانایی در بازپرداخت اقساط بانکی مرتکب جرایم بانکی گردند، امکان برخورداری از بخشودگی جرایم بانکی دولتی و همچنین پرداخت بدهی خود برای مدت یکسال را دارند. در ضمن بخش های بحرانی که دارای بدهی ‌‌های بانکی، بدهی به نهادهای دولتی و حقوق پرسنلی هستند می توانند علاوه بر رفع صادر شدن اجرائیه از استمهال دیون و دریافت وام سرمایه برخوردار گردند.
 5. واحدهایی که از پروانه بهره برداری برخوردار می باشند و محصولات تولیدی آنها دارای استاندارد اجباری است، امتیاز اخذ نشان استاندارد را دارا می باشند.
 6. دریافت کنندگان پروانه های بهره برداری صنعتی می توانند تا در نمایشگاه های داخلی و خارجی برای معرفی کالا و محصولات خود شرکت کنند.
 7. دریافت کنندگان پروانه بهره برداری می توانند از کلیه مزایا و تشویقی های وزارت صنعت ، معدن و تجارت به منظور واحدهای تولیدی فعال مشخص شده که شامل تسهیلات وام سرمایه در گردش ، خرید سوخت ، ورود ماشین الات و مواد اولیه ، دریافت پروانه تولید بهداشت ، دریافت پروانه کاربرد علامت استاندارد و... می باشند برخوردار گردند.

مدت زمان اعتبار پروانه بهره برداری از هنگام صادر شدن آن تا هنگامی است که واحد تولیدی در حال فعالیت می باشد و می تواند فرم بیمه و قبوض را تایید نماید و اقدام به ثبت ارقام تولید در سایت آمار صنعت کند و تا آن زمان دائمی می باشد. مراحل صادر شدن پروانه بهره برداری شامل موارد زیر می باشد:

1- تقاضای فرد درخواست کننده مجوز بهره برداری و تکمیل کردن مدارک موردنیاز 

2- استعلام گرفتن از سازمانهای مربوطه

3- تکمیل فرم پرسشنامه مجوز پروانه بهره برداري از طرف فرد درخواست کننده

4- بازدید و بررسی از طرف كارشناس و تعیین بیشترین ظرفيت و مشخص نمودن موارد پرسشنامه درج شده از طرف فرد درخواست کننده

4- تاییدیه هزينه تمبر پروانه بهره برداري

5-صدور مجوز پروانه بهره برداري

تبصره: تاريخ اعتبار پروانه بهره برداري همان زمان صادر شدن این جواز می باشد.

مدارک موردنیاز به منظور تقاضای صادر شدن پروانه بهره برداری

1-فرم پرسشنامه پروانه بهره برداری

2-عکس شناسنامه به منظور درخواست کنندگان حقيقي

3-عکس کلیه مدارک شركت به منظور افراد حقوقي

4-اسناد و مدارک مالكيت زمين محل قرارگیری يا اجاره نامه و اقرار نامه رسمي به منظور مکانهای اجاره ای

5-قبول کردن استانداري به منظور بخش هاي موجود در شهرک هاي صنعتي حسين آباد – محمود آباد و دولت آباد مبني بر رعايت محدوده صنعتي مجاز

6-رضایت و قبول از طرف ادارات كل محيط زيست بهداشت و كار و امور اجتماعي به منظور کلیه قسمتها

7- پذیرش استانداری به منظور تمامی قسمت های مشمول استاندارد اجباري

8-پذیرش معاونت غذا و داروي دانشگاه علوم پزشكي به منظور قسمتهای مواد غذائي ، داروئي و بهداشتي

 نگارش شرکت  لَجوَر :  اخذ پروانه بهره برداری صنایع،جواز تاسیس، گواهی فعالیت صنعتی ،کارت شناسایی کارگاه ،موافقت اصولی.

  تلفن 8892.3040     باقری

مشاوره تغییر کاربری اراضی زراعی , مشاوره اخذ موافقت محیط زیست.