اخذ جواز تاسیس از جهاد کشاورزی یا وزارت کشاورزی

  جواز تاسیس چیست؟

جواز تاسیس در واقع جوازی است كه پس از کسب شرایط مطلوب بر اساس دستورالعمل لازم به منظور سرمايه گذاري در بخش پروژه و فعاليت صنعتي به نام متقاضي از طرف وزارت جهاد کشاورزی صادر مي گردد و همچنین به دنبال آن به دارنده جواز تاسیس، مجوز داده میشود که طبق آن می تواند در حوزه طرح تصویب شده جهاد کشاورزی، اقدام به تولید محصولات صنايع تبديلي و تكميلي در بخش كشاورزي کند.

تذکر 1: همچنین مطلع باشید که جواز تاسیس و بهره برداری از یک بخش کشاورزی از طرف سازمان جهاد کشاورزی در هر استان صدور می گردد.

تذکر ۲: جواز تأسیس از زمان تاریخ صدور به مدت یک سال دارای اعتبار است و بعد از گذشت این زمان بر اساس مقدار پیشرفت، اعتبار این مجوز قابل تمدید می باشد و در صورتی که دارنده جواز پس از یک سال تقاضایی برای جواز نکند و کاری به منظور تمدید این جواز انجام ندهد جواز تاسیس باطل شده و فاقد اعتبار است.

تذکر ۳: هر فرد اعم از حقیقی و حقوقی فقط یک مرتبه می تواند در سایت بهین یاب ثبت نام کند و username و password دریافت کند و این یعنی اینکه هر کد ملی و هر شناسه فقط یکبار می تواند در سایت ثبت شود.

مدارک مورد نیاز برای اخذ جواز تأسیس از طرف وزارت جهاد کشاورزی:

مدارک موردنیاز برای متقاضی :

فرد حقیقی: کپی شناسنامه – کپی کارت ملی پشت و رو – کپی کارت پایان خدمت – شماره های تلفن ثابت و موبایل و آدرس + کد پستی متقاضی – گزارش کوتاه از سوابق کاری متقاضی + تهيه طرح توجيهي فني ، اقتصادي ممهور به مهر شركت مشاور ذيصلاح

شخصیت حقوقی: کپی آگهی تأسیس و آخرین تغییرات + کپی مدارک مدیر عامل مطابق فوق و مشخصات کامل سهامداران و هیئت مدیره – شماره های تلفن ثابت و موبایل مدیریت شرکت و آدرس + کد پستی متقاضی – گزارشی مختصر از سابقه شغلی متقاضی + تهيه طرح توجيهي فني ، اقتصادي همراه با مهر شرکت مشاور ذیصلاح

جواز تاسیس جهاد کشاورزی در حقیقت جوازی است که به اشخاص اعم از حقیقی و حقوقی برای سرمایه گذاری کردن داخلی و یا خارجی و همچنین فعالیت در بخش های مختلف کشاورزی ... اعطا می شود . بر اساس ماده 8 قانون تشكيل وزارت جهاد كشاورزي مصوب 1379 و نیز تصويب نامه 39107 ـ 29/7/1383 هيئت وزيران و الحاقيه 20551-18/4/84، جهاد كشاورزي می تواند نسبت به صدور جواز تاسيس و بهره برداري و همچنین به منظور توسعه طرحهاي صنايع تبديلي و تكميلي كشاورزي در اندازه كوچك اقدام کند.

مديريت صنايع كشاورزي بر اساس مصوبات اعلام شده به صورت کلی در حوزه تبديل و فرآوري محصولات كشاورزي که فسادپذیر هستند اقدام می نماید که شامل موارد زیر است:

 • توليد و عمل آوري و محافظت از فساد گوشت و محصولات گوشتي
 • عمل آوري و محافظت کردن از فاسد شدن آبزيان و محصولات بدست آمده از آبزيان
 • عمل آوري و حفاظت کردن از فاسد شدن ميوه و سبزيجات
 • روغن كشي از دانه هاي روغني
 • فرآورده هاي لبني
 • ذرت خشک كني، پودر سبزيجات و ميوه جات، برنج كوبي و فرآوري برنج

جواز تاسیس که از سمت جهاد کشاورزی صادر می شود در دو مدل حقیقی و یا حقوقی(شرکتی) صدور می یابد که هر کدام از آنها دارای شرایط ویژه خود می باشند که باید از طرف وزارت مربوطه احراز شود. لازم به ذکر است که دریافت جواز تاسیس از طرف جهاد کشاورزی ضروری  و پیش نیاز دریافت پروانه بهره برداری از طرف جهاد کشاورزی است.

مراحل لازم به منظور کسب جواز تاسیس از طرف جهاد کشاورزی:

 • جواز تاسيس از طرف وزارت جهاد کشاورزی به منظور آغاز فعالیت اجرايي و همچنین نصب ماشين آلات صادر می گردد.
 • متقاضی جواز تاسیس باید شرایط موردنیاز را بر اساس قوانین و مقررات داشته باشد.
 • برگزیدن نام صنعت مورد نظر در قسمت جهاد کشاورزی که همان اسم محصولات صنایع تبدیلی تکمیلی است لازم و ضروری می باشد. 
 • توجه کردن به محدوديتهايی که در صادر کردن جواز تاسيس جهاد کشاورزی موجود می باشد.
 • ارائه مدارک لازم و اطلاعات خواسته شده برای دریافت جواز تاسيس جهاد کشاورزی
 • تکمیل فرم پرسشنامه جواز تاسيس وزارت جهاد کشاورزی
 • کامل کردن فرم مشخصات موسسان و شركا
 • دادن موارد نام برده شده در بالا به صورت يكجا به مديريت صنايع كشاورزي استان

تاریخ به روزرسانی:97/12/18

مشاوره تغییر کاربری اراضی زراعی , مشاوره اخذ موافقت محیط زیست.