شرایط وام بهین یاب

 

اعطای وام به بنگاه های اقتصادی از طریق سایت بهین یاب 

 

در دستور کار تامین مالی بنگاه‌های کوچک و متوسط سال ۹۶، شرایطی به منظور اولویت‌بندی توزیع تسهیلات (از طریق سایت بهین یاب) قرار داده شده است تا از این روش با ارائه این تسهیلات شرایط به منظور رسیدن به اهداف از پیش‌ تعیین شده فراهم شود.

  • تعیین شده است تا بنگاه‌ها از طرف کارگروه استانی به شرط کسب طرح توجیهی فنی، ‌مالی و اقتصادی مطلوب فعالیت توسعه بانک معرفی شوند.
  • این تسهیلات شامل بنگاه‌های تولیدی می‌شود که محصول تولیدی آنها در بازار به فروش مقبولی برسد و به نگهداشتن محصولات در انبار منجر نشود.
  • تسهیلات ذکر شده شامل بنگاه‌هایی می‌شود که تولید آنها به علت محدودیت در نقدینگی دچار توقف شده و یا فعالیت آنها نسبت به ظرفیت اسمی کمتر شده است . در مورد بنگاه‌هایی که در سال‌های قبل فعالیت نداشته‌اند و فاقد فروش بودهاند نیز، ارائه تسهیلات سرمایه در گردش بنا به تعیین موسسه اعتباری در امتداد فعالیت دوباره بنگاه‌ها اختصاص می‌یابد؛ به شرط اینکه  متقاضیان طرح توجیهی فنی و اقتصادی مطلوبی داشته باشند و فعالیت دوباره آنها بتواند منجر به فروش و سودآوری شود.
  • تسهیلات به بنگاه‌هایی اختصاص می یابد که تسهیلات دریافتی قبلی خود را در مکان ذکر شده در قرارداد استفاده کرده‌اند .
  • بنگاه‌هایی در ارجحیت ارائه تسهیلات قرار می‌گیرند که به سبب وصول نشدن مطالبات خود از دستگاه‌های اجرایی دولتی، شرکت‌های دولتی و وابسته به دولت، نتوانسته‌اند به تعهدات خود را در برابر شبکه بانکی کشور و بقیه افراد عمل کنند.
  • بنگاه‌هایی که میزان اشتغال پایدار توجیه‌پذیری زیادتری داشته باشند نیز، در ارجحیت گرفتن تسهیلات هستند.
  • از طرف دیگر و طبق ماده «۳» دستورکار تامین مالی بنگاه‌های کوچک و متوسط، شرکت‌ها و واحدهای کوچک و متوسط تولیدی صنعتی،‌کشاورزی و خدماتی از شرایط نداشتن بدهی غیرجاری، چک برگشتی، رعایت نسبت مالکانه و مفاد «آیین‌نامه رعایت شاخص‌های مالی در ارائه تسهیلات سرمایه در گردش به افراد حقیقی و حقوقی به وسیله بانک‌های دولتی» به‌ سبب برخورداری از تسهیلات و تعهدات مستثنی خواهند بود. لازم به ذکر است طبق این دستورالعمل میزان بدهی غیرجاری بنگاه‌های کوچک و متوسط نباید بیشتر از (تسهیلات – تعهدات) درخواستی باشد و حداکثر چک‌های برگشتی بنگاه‌ها نیز نباید از ۲۵ درصد (تسهیلات – تعهدات) درخواستی بالاتر باشد.
  • از سمت دیگر تقاضاکنندگانی که به وسیله مزایای پیش‌بینی‌شده در سال قبل موفق به دریافت تسهیلات شده‌اند، ولی وضعیت بدهی غیرجاری یا چک‌های برگشتی خود را مشخص نکرده‌اند نیز، طبق دستور کار جدید مجاز به اخذ تسهیلات نخواهند بود. از سمت دیگر طبق دستورکار تهیه شده متقاضیانی که از طریق مزایای ذکر شده در ماده «۳»، تقاضای دریافت تسهیلات و تعهدات دارند، باید جدول زمانی (مورد تایید بانک عامل) به منظور مشخص نمودن چک‌های برگشتی و بدهی‌های غیرجاری خود را توامان با دریافت تسهیلات و تعهدات به بانک عامل ارائه دهند.

لازم به ذکر است موسسه اعتباری موظف است تا برای حفظ منافع سپرده‌گذاران و بهتر اختصاص دادن منابع،‌ نسبت به بازرسی طرح توجیهی فنی،‌ مالی و اقتصادی درخواست متقاضیان اقدام کند و اگر نسبت به توجیه‌پذیری طرح و احراز اعتبارسنجی متقاضیان اعتماد کسب شد ، ارائه تسهیلات به متقاضیان انجام گیرد و اگر عدم موافقت صورت گرفت باید علل مخالفت به طور مکتوب به واحد ارائه شود . اگر بازپرداخت تمام یا قسمتی از تسهیلات سرمایه در گردش ارائه شده به متقاضیان در سررسیدهای تعیین شده، بانک عامل می‌تواند حداکثر به مقدار تسهیلات تسویه شده، دوباره اقدام به ارائه تسهیلات سرمایه در گردش کند.

در همین حال، بر اساس ماده ۱۹ قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و بهبود نظام مالی کشور به تناسب بازپرداخت هر قسمت از تسهیلات ارائه شده به بنگاه‌های کوچک و متوسط تولیدی، موسسه اعتباری باید نسبت به آزادسازی وثایق مازاد یا تبدیل وثایق، به نسبت مقدار باقیمانده تسهیلات اقدام کند. در تعیین وثیقه باقیمانده دیدگاه بانک عامل ملاک عمل قرار خواهد گرفت. از طرف دیگر موسسه اعتباری این امکان را دارد تا نسبت به قبول ضمانت‌نامه‌های صادره از سمت صندوق‌های ضمانت (که طبق قانون به وجود آمده و شامل تفاهم نامه با بانک‌های عامل به منظور ضمانت تسهیلات و تعهدات هستند) به‌عنوان وثیقه اقدام کند.

از سوی دیگر نرخ سود مورد عمل در تسهیلات موضوع این دستورالعمل نیز نرخ مصوب شورای پول و اعتبار خواهد بود و سقف اعطای تسهیلات و ایجاد تعهدات موضوع این دستورالعمل نیز براساس حدود مقرر در آیین‌نامه‌های تسهیلات و تعهدات کلان و اشخاص مرتبط پیش‌بینی شده است.

بر این اساس، بنگاه‌هایی که دارای شرایط ارائه تسهیلات بر اساس موارد ذکر شده در بالا هستند، ضمن نام نویسی در سایت بهین یاب و کامل کردن فرم‌های موردنیاز در سامانه تسهیلات رونق تولید سازمان صنعت، معدن و تجارت، باید به صورت توامان نسبت به تدوین طرح توجیهی فنی و اقتصادی مورد قبول بانک و ایجاد شده به وسیله مشاور امین و منتخب سیستم بانکی و دارای رتبه از کانون مشاوران اعتباری و سرمایه‌گذاری بانکی نیز اقدام نمایند. موسسه اعتباری نیز باید حداکثر طی یک ماه بعد از کامل شدن مدارک در هر مورد مراحل را رسیدگی و نتیجه را اطلاع دهد . در ضمن متقاضیان معرفی‌شده از سمت کارگروه در مدت ۱۵روز کاری جهت مراجعه به بانک‌های عامل برای ارسال تقاضا و مدارک مهلت دارند و اگر در مدت زمان ذکر شده مراجعه نکنند، بانک‌های عامل باید درخواست متقاضیان را به کارگروه مربوطه برگشت دهند و مراحل را در سامانه اطلاعاتی وزارت صنعت، ‌معدن و تجارت (بهین یاب) ثبت کنند.

مشاوره تغییر کاربری اراضی زراعی , مشاوره اخذ موافقت محیط زیست.