در مورد جواز و مجوز صنایع چه اقداماتی باید انجام داد؟

جواز تاسیس صنایع

جواز تاسیس صنایع یکی از بااهمبت ترین و پر تقاضاکننده ترین مجوزهای کسب و کار و تولید می باشد که در کشور صادر می شود.

 

جواز تاسیس صنایع چیست؟

۱. جواز تاسیس صنایع مجوزی می باشد که اشخاص اعم از حقیقی یا حقوقی به منظور انجام یک فعالیت تولیدی – اقتصادی کسب می کنند.

۲. این جواز، به دارنده آن اجازه می دهد در یکی از شهرک های صنعتی محصولی را تولید نماید که در خود جواز مذکور تعیین شده است.

۳. جواز تاسیس صنایع ، بر اساس نوع محصولات باید از وزارت صنعت، معدن و تجارت، وزارت جهاد کشاورزی یا بقیه سازمان های مربوطه صادر می شود.

نکته 1 : لازم به ذکر است به منظور تولید محصولات گوناگون مانند سرنگ، نخ های جراحی و غیره یا ساخت کارخانه های داروسازی و کارخانه های مواد غذایی، پیش از هر فعالیتی باید از وزرارت بهداشت مجوز کسب شود و این مورد الزامی می باشد.

نکته 2 : باید دقت کرد که به منظور اخذ یک جواز باید محصولاتی در آن قرار گیرند که با تناسب داشته باشند. به طور مثال مواد غذایی و لوازم الکترونیکی نمی توانند در یک جواز قرار گیرند.

زمان لازم برای کسب جواز تاسیس

مدت زمان موردنیاز طبق سازمان و مرجع صادر کننده جواز تاسیس صنایع باهم فرق دارد. این مدت زمان برای اخذ جواز از وزارت صنعت و معدن و تجارت به طور میانگین ۲روز تا ۱۵ روز است ولی به منظور کسب جواز از وزارت جهاد کشاورزی بین ۱۵ روز الی ۱ ماه زمان می برد. لازم به ذکر است برای صدور جواز از سازمان میراث فرهنگی و گردشگری مدت زمان ا الی ۲ ماه نیاز می باشد.

مدارک لازم به منظور اخذ جواز تاسیس صنایع

  • مدارک موردنیاز به منظور کسب جواز شخص حقیقی

۱. کپی شناسنامه فرد متقاضی
۲. کپی کارت ملی شخص متقاضی
۳. کارت پایان خدمت فرد متقاضی
۴. اخذ مجوز در صورت نیاز 

  • مدارک موردنیاز برای اخذ جواز شخص حقوقی

۱. کپی شناسنامه و کارت ملی دارندگان 
۲. کارت پایان خدمت دارندگان حق امضاء
۳. اخذ مجوز های موردنیاز 
۴. کپی روزنامه رسمی تاسیس شرکت
۵. کپی اسناسنامه شرکت
۶. کپی شرکتنامه یا اظهارنامه شرکت
۷. کپی روزنامه رسمی آخرین تغییرات شرکت
۸. مهر شرکت

به منظور کسب جواز تاسیس صنایع چه مراحلی باید انجام شود؟

ثبت نام در سایت

دریافت نام کاربری و کلمه عبور

نوشتن طرح توجیهی

بعد از انجام این مراحل باید صبر کنید تا ثبت نام به وسیله کارشناس مربوطه رسیدگی شود و اگر اشکالی وجود نداشت و اطلاعات وارد شده در سامانه نقص نداشت ، صدور جواز صورت گیرد.

بعد از صدور جواز تاسیس صنایع می توانید اقدام به گرفتن پروانه بهره برداری نمایید. در نتیجه به منظور صادر شدن پروانه بهره برداری، ابتدا باید جواز کسب کرد.

مدت اعتبار جواز تاسیس چقدر است؟

این جواز از تاریخ صدور تا یک سال اعتبار دارد و پس از یک سال قابل تمدید می باشد که مدت تمدید طبق نظر کارشناسان و بر اساس پیشرفت کار متغیر می باشد و در صورتی که تقاضایی برای تمدید صورت نگیرد، جواز فوق خود به خود از اعتبار خارج شده و باطل می شود.

جواز تاسیس صنایع به نام چه کسی صادر می شود؟

هنگامی که قصد دریافت جواز تاسیس صنایع را دارید، باید تعیین کنید که می خواهید طرح برای شرکت راه اندازی شود یا برای شخص. اگر برای شرکت باشد، جواز به صورت حقوقی و به اسم شرکت یا موسسه صادر می شود و اگر برای شخص باشد جواز به شکل حقیقی و به اسم شخص متقاضی صادر می گردد.

مشاوره تغییر کاربری اراضی زراعی , مشاوره اخذ موافقت محیط زیست.